Učit na Karlovarsku se vyplatí mnohem víc než v Praze. Učitelský plat na západě země už teď atakuje hranici 130 procent tamní průměrné mzdy, která patří k nejnižším v Česku. Ukazují to statistiky ministerstva školství. To je plat, který si pro učitele přejí odbory a který také ve svých volebních programech učitelům slibuje většina politických stran. Ve srovnání s tím je učitel v Praze chudý příbuzný. Bere stejně jako učitel na Karlovarsku, jenže na výplatnici vidí jen 88 procent toho, co průměrný Pražan. Reportáž přináší MF DNES.
Problém s tím mají především učitelé na začátku kariéry, jejich hrubý příjem se jen stěží přehoupne přes dvacetitisícovou hranici. „U nás ve škole máme tři mladé učitele, dva z nich tvoří pár. Ani jeden nemá děti, říkají, že se svým příjmem si nemohou dovolit odpovídající bydlení,“ říká učitelka základní školy Iva Nováčková. Není divu. Na jeden metr čtvereční nového bytu vydělává pražský učitel skoro 2,5 měsíce, jeho kolegovi z Karlovarska to trvá míň než polovinu doby. „Mzdové ohodnocení mladého učitele je bídné, dnes nedosáhne na hypotéku, jak si má proboha pořídit bydlení?“ ptá se naštvaně ředitel integrované střední školy Na Karmeli v Mladé Boleslavi Štefan Klíma. Právě střední Čechy a jižní Morava patří po Praze na realitním trhu k nejdražším.
Brno navíc stejně jako Praha nabízí učitelům větší šanci najít lépe placenou práci. Zatímco na sousedním Zlínsku berou učitelé 122 procent průměrného platu v regionu, v Brně je to 114 procent. Ale ani plat na úrovni 130 procent průměrného příjmu, který ordinují jako recept na léčbu problémů ve školství politické strany, nestačí. Právě Karlovarsko, kde je učitelský plat ve srovnání s platem průměrným nejvyšší, patří k regionům, kde učitelé chybějí nejvíce.
Loni v září se učitelům zvýšily platy, tehdejší ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) se zapřísahala, že tentokrát peníze k učitelům opravdu doputují v plné výši. Vláda slíbila o šest procent navýšit základní plat a k tomu přidat další dvě procenta na pohyblivou složku. „Balík peněz, který nám přišel z ministerstva školství přes kraje, nebyl osm procent, ale kolem 5,5 procenta. Na nadtarify, byť jsme měli víc žáků, peníze nepřišly. To můžu říct naprosto na rovinu,“ říká ředitel integrované střední školy Na Karmeli v Mladé Boleslavi Štefan Klíma. „Nepamatuju si za 24 let, že bychom dostali navýšeno, kolik se slíbilo,“ dodává Klíma.
Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES
5 komentářů:
Bože, to jsou zase bláboly. Když se má ten pražský učitel tak špatně, proč nejde do Karlovarského kraje? Se stejným platem by se tam hned cítil o mnoho lépe. Když píše paní Hrdinová o školství, skoro vždy z toho vyjde podobná novinářská perla.
Ale oni si to na Karlovarsku zaslouží! V Praze si nemusíte z učitelského platu platit hodiny ruštiny a kupovat revolver pro vlastní bezpečnost :-D.
Okomentovat