Ještě jim není 18 let, ale už jsou z nich provdané ženy. Mnohé mají navíc i dítě. Mladičkým dívkám z rozvojových zemí domlouvají jejich rodiny sňatky ještě před dosažením plnoletosti. Dívky pak žijí v rodinách svých manželů, kde se starají o domácnost. Většina z nich přestane ihned po svatbě chodit do školy. Na světě žije přes 700 milionů žen s takovým osudem. Na 11. října připadá Mezinárodní den dívek. OSN jím chce upozornit na příkoří, kterým dívky na světě čelí. Rozsáhlý text Aktuálně.cz vychází ze série reportáží Spiegel Online.
Desítky tisíc náctiletých dívek každý rok zemřou na komplikace v těhotenství nebo při porodu. Podle nevládní organizace Save the Children jde o nejčastější příčinu úmrtí u mladých děvčat.
Kromě předčasného těhotenství a dětských nucených sňatků čelí dívky i sexuálnímu násilí nebo nerovnému přístupu ke vzdělání. Celkem 62 milionům dívek po celém světě je upírána školní docházka.
Jednačtyřicet procent Etiopanek ve věku 20 až 24 let bylo podle serveru Spiegel Online provdáno v dětském věku. Tři čtvrtiny tamních žen ve věku 15 až 49 let prošly nějakou formou zmrzačení ženských pohlavních orgánů. Tyto praktiky se dosud provádějí ve 20 zemích, především v Africe. Někdy je zohavení pohlavních orgánů podmínkou pro uzavření sňatku.
Zhruba 65 procent žen v indickém státu Rádžastán ve věku 20 až 24 let bylo podle Spiegel Online provdáno dříve, než jim bylo 18 let. V celé Indii žije 27 milionů žen, které měly svatbu předtím, než dosáhly plnoletosti.
Slabý právní systém, dominantní role mužů na všech úrovních moci a nejisté ekonomické podmínky, jimž mnozí čelí - to vše vytváří prostředí, kde jsou dětské sňatky stále běžné.
Celý text naleznete zde
Reportáže Spiegel Online naleznete zde
2 komentářů:
Cenzore neboj, za nějakou dobu to v Evropě poznáme také a nemusíme se poohlížet po světě... Jinak proč tu ten článek je? Taky za to mohou čeští učitelé?
a jak my to tady vyřešíme,máme si je adoptovat?
Okomentovat