Novými poslanci se stali i dva výrazní aktéři diskusí o českém školství – bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) a její tvrdý kritik Václav Klaus mladší (ODS). Valachová dostala od voličů 3 848 preferenčních hlasů, Klaus získal 22 635 preferenčních hlasů.
Do sněmovny bylo zvoleno 18 poslankyň a poslanců, kteří na kandidátních listinách uváděli, že jsou učitelé, nebo pedagogové.
Neznamená to ovšem, že to jsou všichni, kdo mají v nové sněmovně zkušenosti s učením – bývalý učitel matematiky Petr Gazdík například zahájí ve sněmovně už třetí funkční období a jako povolání uvádí „místopředseda sněmovny“.
Připomínáme volební program pro vzdělávání hnutí ANO, které suverénně vyhrálo volby. Hodnocení programu přinesl EDUin:
Pozitiva:
- Slib výrazně navýšit platy učitelů na úroveň, která by byla zajímavá pro potenciální zájemce o profesi; důraz na zvýšení a zkvalitnění učitelské profese.
- Důraz celkový osobnostní rozvoj dětí a využití jejich potenciálu v souvislosti s potřebou reagovat na měnící se podmínky okolního světa.
- Důraz na manažerskou práci ředitelů a jejich odměnu.
- Jazykové vzdělávání.
Negativa:
- Nejasnost naplnění slibů (diagnostika potenciálu žáků), přímý rozpor některých slibů se skutečností (odpor ministerstva financí ovládaného ANO ke zvýšení rozpočtu školství na příští rok).
- Zjevně nízká priorita mezi ostatními body programu.
- Nejasně formulovaný vyšší vliv zaměstnavatelů na VŠ vzdělávání.
- Ačkoliv program mluví o vzdělávání, kapitola se jmenuje „školství“.
Co chybí:
- Zcela chybí závazek dorovnat deficit celkové investice do vzdělávacího systému oproti rozvinutým zemím.
- Program neodráží potřebu restrukturalizace středního školství, byť v náznacích lze vyčíst mezi řádky, že by k ní mělo dojít.
- Program úplně pomíjí současné aktuální problémy (nekoncepčnost, nejasné dopady systémových kroků typu maturita).
Bob Kartous, vedoucí komunikace EDUin, řekl: „Oproti programu ANO pro krajské volby došlo ke zjevné konsolidaci programu. Zůstalo spíše to smysluplné, v podpoře učitelů, ředitelů a otevřenosti škol vidíme shodu se strategickým dokumentem Vzdělávání přede-vším. Na druhou stranu, rozpor deklarací a konkrétních politických kroků strany vůči vzdělávání snižuje důvěryhodnost. Velkým handicapem je také heslovitost bez potřeby vysvětlit, jak sliby konkrétně naplnit.“
15 komentářů:
V. Klaus mladší má skoro dvakrát více preferenčních hlasů, než předseda strany Fiala. S Fialou v čele je pro mě ODS nevolitelná i nepřijatelná. S Klausem už by to ale mohlo být o něčem jiném. A to se necítím býti pravicovým voličem. Doufám, že nová sněmovna bude pokračovat ve směru od blábolení a marketingu, ke skutečným ověřitelným znalostem a dovednostem.
Být voličem ODS, bylo by to pro mě s lídry spíš naopak. Jestli se bude nová sněmovna držet svých vůdců, tak si blábolení užijeme až až.
"Doufám, že nová sněmovna bude pokračovat ve směru od blábolení a marketingu, ke skutečným ověřitelným znalostem a dovednostem."
Znalosti netřeba - KOMPETENCE musí mít, zbytek si najdou na Wikipedii...
Znalosti, dovednosti,kompetence - co takhle trocha slušnosti?
Fiala a Klaus jr. se mají k sobě jako single malt Glenlivet a výčepní lihovina.
Mohl by zde někdo znalý a zkušený vysvětlit jak je možné, že většina voličů zvolí trestně stíhaného slovenského Trumpa, který to "všechno vyřeší"? Školstvím to prý není, komunismem třeba? Komunistickým školstvím? Zasahováním Ruska do voleb? Špatnou stravou?
Jedna z myšlenek, jež mi v dnešní záplavě profesionálních i amatérských politologických poznámek utkvěla v paměti, je, že lídři poražených stran by se neměli ani tak zamýšlet nad nerozumem voličů a tím, že se vítězové dokáží lidem "vemluvit", jako tím, že ti další většinou nedokáží s lidmi normálně mluvit, a tudíž je ani nemohou oslovit.
"V. Klaus mladší má skoro dvakrát více preferenčních hlasů, než předseda strany Fiala."
Ne že by to pro mne něco znamenalo, ale v té Praze dostala ta ODS asi absolutně víc hlasů (2 vs. 5 mandátů při srovnatelné velikosti obvodu). Klaus byl taky číslo 3 a takový úspěch nebyl úplně očekávaný, takže větší motivace ke kroužkování. Plus slavné jméno...
Jedna věc je vymezovat se vůči Valachové a spol., druhá co by z nich vylezlo (co z nich vyleze), kdyby/až budou u moci. Ono třeba Ondřej Andrys z ČŠI je politruk dosazený ODS a je to celkem figura k pohledání...
"Jedna z myšlenek, jež mi v dnešní záplavě profesionálních i amatérských politologických poznámek utkvěla v paměti, je, že lídři poražených stran by se neměli ani tak zamýšlet nad nerozumem voličů a tím, že se vítězové dokáží lidem "vemluvit", jako tím, že ti další většinou nedokáží s lidmi normálně mluvit, a tudíž je ani nemohou oslovit."
Něco podobného psal - pro nás, primitivy z venkova - už před volbama Štěpán Kotrba na PL...
A filozofičtěji pro intelektuály z města skoro to samé říká Michael Hauser v rozhovoru otevřeném dnes na (Babišově) České Pozici.
---
30 % z 60 % z celku není sice většina, ale odpověď na to proč najdete snad u toho Hausera...
O volebních heslech: https://www.lidovky.cz/volebni-hesla-zadna-jazykova-krasa-rika-jazykovedec-karel-oliva-pwu-/zpravy-domov.aspx?c=A171021_101929_ln_domov_ele
Tajny: pricinou takto volicich lidi bylo presne to, co nam predvadela Katka. Usmev, sebejistota, vsechno delam spravne, ja s vami jako diskutuji, ale ve skutecnosti vas mam vsechny na haku. Naprosto nulova sebereflexe, naprosto nulove empatie. Tak mnozi volili tak, jak volili. Tomu se rika demokracie. A nelibi se, ze tem, co se vysledky voleb nezamlouvaji , hned vsude vidi nejake bubaky. A za nejvetsi hnus povazuji vcerejsi clanek nejakeho prazskeho blba, ktery "dekuje" venkovu.
Paní Karvaiová. Paradoxně, je to přitom venkov, jenž nejvíce a dlohodobě trpí "obchodními aktivitami" volebního vítěze. To hlava nebere. Neonáckové volí míšence, ten slibuje Čechy Čechům. Strany, které slibují jen to, co mohou splnit, nikoho nestraši, aby ho vzápětí jen oni zachránili, skonči na chvostě. Kde domov můj.
Tajný - lidé nemají jen krátkodobou paměť. Taky si pamatují Drábkovy reformy v sociálním systému, taky si pamatují reformy ve zdravotnictví posledních 8 let. Taky si vzpomínají na škrcení platů, důchodů a státního rozpočtu, zatímco se podnikatelská sféra hojila na státních zakázkách. Mám pokračovat? Opravdu jsou za vším jen koblihy?
Ta Hauserova analýza je zajímavá, děkuji pane Janečku.
Preferenčními hlasy se ve sněmovně drží také Benda Vytrvalý. Poslanec, který nikdy nebyl v realitě, celý život vysedává jen v lavicích sněmovny.
Okomentovat