„Názory na to, jaké děti by měly mít nárok na obědy zdarma, se liší. Přibližně čtvrtina (26 %) si myslí, že by obědy zdarma měly dostávat všechny děti, bez dalších podmínek. Přibližně stejně velká skupina lidí (27 %) by dávala obědy zdarma dětem z rodin, jež mají podprůměrný příjem a třetina respondentů (33 %) by obědy zdarma poskytla dětem z nejchudších rodin (podmínka hmotné nouze). Přibližně 7 % lidí si myslí, že by obědy zdarma neměly dostávat žádné děti, dalších 7 % neví,“ uvádí studie Obědy zdarma v předškolním a základním vzdělávání. Analýza současného stavu, bariér využívání programu, postojů veřejnosti a zúčastněných aktérů.
Studie také uvádí:
Docházka do předškolního vzdělávání souvisí se socioekonomickým statusem rodičů. V českých sociálně vyloučených lokalitách (SVL) chodí do mateřské školy jen okolo třetiny dětí ve věku 3–6 let. I v rámci SVL přitom do MŠ častěji chodí děti pracujících rodičů. Nejčastějším deklarovaným důvodem, proč se děti zejména z vyloučených lokalit neúčastní školního stravování, je jeho přílišná nákladnost. Dalšími důvody je to, že o dítě může pečovat někdo v domácnosti (často na rodičovské dovolené s mladším sourozencem dítěte) a to, že je dítě na mateřskou školu subjektivně příliš malé (ve věku 3–6 let). Data z českých SVL a zahraniční výzkumy přitom naznačují, že absolvování dostatečně kvalitního předškolního vzdělávání pomáhá k uplatnění dětí ze sociálně vyloučených lokalit v pozdějším vzdělávání i životě (podrobně viz kapitola 3).
Analýza, kterou pro Nadaci OSF zpracovala agentura MEDIAN, mapuje současný stav v oblasti poskytování obědů v ZŠ a stravného v MŠ zdarma dětem z chudých domácností v České republice. Kromě popisu činnosti a postojů jednotlivých aktérů ze státní správy (MŠMT, MPSV, kraje) a neziskového sektoru, je součástí studie i kvantitativní analýza postojů české populace k poskytování obědů zdarma, včetně zmapování podpory a preferovaných cílových skupin pro tuto veřejnou politiku. Významnou součástí analýzy je výzkum postojů zástupců mateřských a základních škol k problematice poskytování obědů zdarma, jejich zkušeností s aktuálně nabízenými programy a jejich přístupu k dětem ze socioekonomicky znevýhodňujícího prostředí obecně.
Celá studie je ke stažení zde
1 komentářů:
Očekávám, že nám vrchnost zaplatí obědového koordinátora.
Okomentovat