Ministerstvo školství vnímá společnou protestní akci školských odborů a vysokých škol jako vyjádření nespokojenosti nad dlouhodobým stavem financování českého školství.
„V uplynulém desetiletí se skutečně při sestavování rozpočtu bralo z kapes učitelů. Také pokles rozpočtu vysokých škol byl mnohem strmější než pokles celkového počtu vysokoškolských studentů. Proto MŠMT podporuje požadavek na navýšení učitelských platů o 15 % a posílení rozpočtu vysokých škol o 4,5 miliardy korun,“ upozornil náměstek ministry školství Petr Pavlík, který se za MŠMT zúčastnil dnešní akce v Betlémské kapli.
Postupné narovnání financí ve školství nastalo teprve v uplynulých dvou letech, kdy průměrné platy učitelů v regionálním školství vzrostly o více než 2000 korun na 28.000 Kč. Ani toto skokové navýšení ale neodpovídá náročnosti a společenské důležitosti profese učitele. Dlouhodobým cílem proto je, aby v roce 2020 brali pedagogové 130 % průměrné mzdy v ČR.
Neméně důležité je ale také dorovnání deficitu vysokých škol. Kromě navýšení peněz na investice a rozvoj kvality vysokoškolského vzdělávání je nutné výrazně přidat i na stipendia doktorandů. S průměrným stipendiem 7500 korun měsíčně se nyní doktorandi pohybují pod hranicí chudoby, a mnoho z nich se tak místo systematické přípravy na vědeckou kariéru musí věnovat dalším výdělečným činnostem. K zastavení propadu financování vysokého školství a postupnému narovnávání finanční situace škol je zapotřebí 4,5 mld. korun, které MŠMT prosazuje do rozpočtu na rok 2018.
MŠMT vítá, že školství se stalo celospolečenským tématem a školský rozpočet v uplynulých dvou letech rekordně rostl. Investice do vzdělávání jsou ale stále ve srovnání s vyspělým světem podprůměrné. Bez výrazného posílení rozpočtu nebude možné zvyšovat kvalitu vzdělávání, která se odvíjí od kvality učitelů. Nebude možné řešit ani dlouhodobé a stále rostoucí problémy ve školství, jako je například stárnutí pedagogického sboru, neochota mladých učitelů nastupovat do škol atd. MŠMT věří, že systematické zvyšování kvality vzdělávání je prioritou napříč politickými stranami a navrhované navýšení rozpočtu školství vláda podpoří.
3 komentářů:
K vyjádření MŠMT (komentář na webu pedagogicke.info):
Nicka Pytlik řekl(a)…
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vnímá společnou protestní akci školských odborů a vysokých škol jako vyjádření nespokojenosti nad dlouhodobým stavem financování českého školství.
Jo takhle! Pytlici si původně mysleli, že je to vyjádření nespokojenosti s programovou nabídkou veřejnoprávní televize o letošních Vánočních prázdninách.
V každém případě je potěšující a do budoucna i naději vzbuzující, že ministerstvo je zčistajasna až tak zázračně vnímavé. Snad se mu v tomto směru zadaří překlenout i dramatické období utváření příští vlády.
1.9.2017 - Den zrádců národních zájmů?
V jednom dni se, myslím, dnes, 1.9.2017, potkaly dva projevy nedbalosti o veřejný zájem České republiky:
- předvolební pokus zakrýt v Betlémské kapli dosavadní soustavnou nedbalost státu při péči o školství (pochybné koncepce, pochybné hospodaření s penězi a pracovní energií lidí ve školství)
- soudní projednávání nedbalosti státu při péči o státní majetek (pochybná privatizace OKD).
J.Týř
http://www.pedagogicke.info/2017/09/v-betlemske-kapli-se-bude-protestovat.html
Tu, myslím, hvězdnou pěchotu z MŠMT uvidíme ještě v neděli na ČT 24 v Otázkách VM.
bohužel,ne do těch vrat se dobýváte mnozí milí kolegové, nejprve jest potřeba získat společenský status,neboli státi se státním zaměstnancem,a kdykoliv si politici a úředníci budou chtít přidat,budou vykřikovat že chtějí přidat vám a vám se jen stačí tvářit vděčně
Okomentovat