Ještě v roce 2010 se na vysokých školách zapsalo ke studiu v prvním ročníku 100 676 studentů. Loni jich bylo 69 839. Letošní ročník osmnáctiletých je podle statistik o porodnosti vůbec nejslabší za celou dobu měření Českého statistického úřadu. Informuje deník Právo.
Tomáš Zima (cuni.cz) |
„Jestliže v minulých třech letech stát přidal úředníkům a státním zaměstnancům 10,2 procenta, tak jsme v minusu 10 procent. Pokud teď stát přidá učitelům regionálního školství 15 procent, a já to plně podporuju, tak jsme zase minus 15 procent,“ řekl předseda České konference rektorů Tomáš Zima, který je i hlavou Univerzity Karlovy v Praze.
„Pak budou učitelé dvou kategorií. Ti, kteří dostali hodně přidáno, a ti, kteří dostali méně. Budou se rozevírat nůžky. Bude se to projevovat tak, že bude nedostatek učitelů, lékařů a jiných odborníků, protože je nebude mít kdo vychovávat,“ dodal.
Podle místopředsedy konference rektorů a šéfa Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka by vysoké školy přijaly navýšení jen o tři miliardy korun se „skřípěním zubů“. Varoval, že školy by nemohly přijímat více studentů na studia lékařství nebo učitelství, tedy v oborech, kde momentálně lidé chybějí.
Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo
2 komentářů:
Elitáři všech zemí, radujte se.
Moc to s těma procentama nechápu, ale 4.5 z 21 miliard při třicetiprocentním poklesu výkonu by byl nárůst přes 40 pocent...
A jsou v těch číslech započítány i evropské peníze na VaVpI a jeho následovníky?
Jinak když se furt mává s tím, kolik procent HDP a veřejného rozpočtu jde v různých zemích na školství, tak by mne zajímalo, jaký je poměr těch částí koláče na VŠ a na ZŠ.
Okomentovat