Ředitelé škol, do kterých dorostly silnější populační ročníky, se stále častěji dostávají do obtížně řešitelné situace. K zápisu chodí více prvňáčků a to znamená, že musí otevřít více tříd. Pro nové třídy ale potřebují učitele. Jenže z těch se hned z několika důvodů stalo nedostatkové zboží.
Situace je natolik kritická, že se školy ve velkém obracejí i na úřady práce. V srpnu přes ně učitele pro 1. stupeň hledalo přes čtyři sta škol. „Učitelé pro 1. stupeň patří v tomto oboru k nejvíce žádaným,“ potvrzuje Kateřina Beránková z generálního ředitelství Úřadu práce ČR. Reportáž přináší MF DNES.
Radka Wildová (cuni.cz) |
„Že učitelé budou chybět, o tom se vědělo dopředu. Pokles počtu studentů na učitelských oborech je navíc rychlejší, než by odpovídalo demografickému vývoji,“ potvrzuje Radka Wildová z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Ani kdyby všichni absolventi u učitelství zůstali, nedokázali by nahradit kantory odcházející do důchodu, natož posílit pedagogické sbory přetížené generací žáků narozenou za babyboomu na počátku tohoto desetiletí. Navíc řada absolventů do škol buď vůbec nenastoupí, nebo se v nich příliš dlouho neohřeje.
Pedagogů bez zákonem požadované kvalifikace je hodně zejména na malých školách. Na 900 škol, které v minulém školním roce navštívili školní inspektoři, nemělo zákonem požadovanou kvalifikaci 6,4 procenta učitelů. „Na neúplných školách, tedy školách, které mají jen první stupeň, je situace horší, nekvalifikovaných učitelů tam bylo přes 12 procent,“ říká ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Díru v takovém případě nejčastěji zaplní učitelé s aprobací pro 2. stupeň. Nejhorší je podle něj situace v Karlovarském, Středočeském a Ústeckém kraji, nejlépe jsou na tom v kraji Jihočeském.
Celý text naleznete zde
6 komentářů:
No hurá, alespoň ti nekvalifikovaní nemusí podstupovat bolestný proces "unschoolingu" vysokoškolského odpadu a mají tak startovní pozici snazší.
staré jste vyházeli a mladí nejsou
Budou rekonstrukce dalších historických událostí?
Rekonstrukce slavné bitvy na Bílé hoře přilákala stovky lidí
Bitvu na Bílé hoře v roce 1620 dnes připomněla rekonstrukce, jíž se zúčastnilo několik stovek lidí v dobových kostýmech. Nechyběla ani děla a jezdci na koních, kteří představovali lehkou jízdu na obou válčících stranách. Akce se konala letos po třinácté, moderoval ji herec Václav Vydra.
Zajímavé je i to, že ta včerejší 13. rekonstrukce byla v předstihu, aby ve skutečný den konání 8.11. nebyla účinkujícím válečníkům a divákům zima.
Někdy mám třak trochu pocit, že to, co se v Česku za posledních dvacet třicet let odehrálo mj. i ve školství, má na další osud Česka v některých ohledech možná horší účinky než ta nechvalně slavná bitva. Dovoluji si panu Vydrovi navrhnout, jestli by v rámci vyváženosti neodmoderoval také obě pražské defenestrace nebo rekonstrukci odchodu Komenského z vlasti. Současně si dovoluji požádat pana premiéra a pana ministra školství, aby se u pana Vydry za ty další rekonstrukce přimluvili.
J.Týř
PS: Myslím, že pan Vydra by mohl odmoderovat i rekonstrukci úprku učitelů ze škol a úprku absolventů PedF do jiných zaměstnání v posledních dvaceti třiceti létech.
Viz
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rekonstrukce-slavne-bitvy-na-Bile-hore-prilakala-stovky-lidi-505340
Okomentovat