Ať už volby vyhraje kterákoli strana, učitelské platy budou vyšší. Podle studie think-tanku IDEA přesto skoro žádný ze slibů učitelům o moc lepší postavení nezajistí. Předvolební sliby prezentují Hospodářské noviny.
Arnošt Veselý (fsv.cuni.cz) |
„Bohužel žádný program neslibuje dlouhodobější plán či závazek vedoucí za hranice volebního období, jak učitelské platy skutečně zvyšovat,“ uvádí Münich. Výše platů je přitom důležitá pro atraktivitu profese – když si mladí lidé volí povolání, berou v úvahu i výdělek, a pokud si nebudou jisti, že dostanou adekvátní odměnu, nepodaří se do školství přilákat větší počty vysoce talentovaných lidí.
K tomu ale podle odborníka na vzdělávací politiku z Univerzity Karlovy Arnošta Veselého pouhé zvyšování platů nestačí. „Nesmíme to redukovat jen na tu materiální stránku, učitelé potřebují skutečnou podporu. Nezmění se nic, pokud se učitelé při jednání s politiky nestanou skutečnými partnery.“
Veselý připomíná, že se strany přizpůsobují tomu, co chtějí voliči v jejich programech číst. „Málokterá strana přichází s vlastními tématy, většina se stále opakuje.“ Skutečné zlepšení školství navíc ve většině případů závisí hlavně na kvalitních učitelích a ti se těžko slibují. Co ale školství z odborného hlediska citelně chybí, je podle Veselého odborná diskuse nad tím, jak celý moloch škol – od mateřských až po vysoké – efektivně řídit. „Chápu ale, že to je pro voliče neatraktivní téma, takže se do programu těžko vejde,“ uzavírá Veselý.
Celý text naleznete zde
6 komentářů:
Aby učitelé mohli být politikům skutečnými partnery, musí mít skutečnou a věrohodnou reprezentaci; mezi politiky a učícími učiteli však stále trčí falešní prostředníci v podobě podivných spolků, asociací a iniciativ.
to by ti politikove museli chtít resp. tu komoru,kterou zřizují oni zákonem,museli potřebovat,tak jak je tomu u lékařů,a upřimně řečeno,k čemu jim nějací učitelé,nic z toho, jenom bolení hlavy,
"skutečnost" a "věrohodnost" nemusí nutně vyplývat z komory ustanovené právě zákonem. V bujné fantazii si dokonce dovedu představit nějaké skutečné a věrohodné odbory.
Já to nečtu, protože to nikdy nesplní. Tak proč se čílit?
školství PO volbách někoho z politiků zajímá????
Okomentovat