Jitka Kmentová, Jana Straková, Daniel Münich a Ondřej Šteffl se účastnili debaty týdeníku Ekonom o proměnách českého školství, platech učitelů, státní maturitě i předvolebních slibech politických stran. Podle Daniela Münicha potřebuje školství alespoň 20 až 30 miliard ročně navíc. Ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl dodal, že dle srovnání zemí OECD by školství potřebovalo navýšit výdaje dokonce o 50 miliard ročně. Debaty se účastnil také šéfredaktor Ekonomu Dalibor Martínek, moderoval David Klimeš.
Že se úkoly škol ve společnosti prudce mění, potvrzuje i Jana Straková z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy: „Učitelům je třeba změnit zadání. Řada z nich tápe v tom, co se od nich očekává.“ A s odkazem na mezinárodní průzkumy dodává, že české školství není v evropském srovnání nijak podprůměrné, nicméně málokterá společnost má tak dobré předpoklady jít vzdělanostně nahoru: „Nemělo by být pro nás tak těžké se zlepšovat.“
Experti se shodli, že stát o zlepšení neusiluje tím správným způsobem: místo zvyšování kompetencí žáků a jejich vhodného ověřování jde cestou přílišného testování a svazování rozrůzněného školského systému.
Celý text naleznete v aktuálním vydání týdeníku Ekonom, debata je ke stažení zde
4 komentářů:
je třeba zásadní školská reforma ale tu musí někdo odmakat,lepší je ale planě žvanit o nesmyslech
Vzdělávacím aktivistům a politikům je třeba změnit zadání. Řada z nich tápe v tom, co se od nich očekává a myslí si, že svou panovačost chamtivost uspokojí na drezúře nebohých českých učitelů, kteří jsou nejhůře placenými učiteli v EU i OECD.
Nezmění-li se to, budeme mít v České republice v rozporu s Ústavou za určitou dobu z veřejných škol sociálně opatrovnické ústavy a profitovat z toho budou jen soukromé školy a různí grantožrouti.
J.Týř
A co udělalo MŠMT, a co udělala i Pedagogická fakulta, aby učitelé netápali? Máme RVP, poměrně volné, které samo MŠMT svými "sjednocujícími" novinkami torpéduje.
měli bychom si ujasnit co do budoucna jako hcememjestli pracovat v montovnách a konat dobro v neziskovkách nemusíme nic složitě řešit ale kdybychom jednou byli řízením osudu donuceni mít zase vlastní průmysl a zemědělství a projít si znovu padesátá léta,byť v politické situaci měkčí ale mnohem tvrdší té ekonomické,budeme potřebovat lidi vzdělané,disciplinované,pracovité,takové jako švýcary,kteří na rozdíl od nás nejsou tak hépy,furt pracují a furt spoří,mají třípilířový důchodový systém,do kterého si musí povinně platit, a poloplatné zdravotnictví a bestiální školství plné známkování,testování,buzerace,díky čemuš jsou v konkurenceschopnosti první ve světě,né že bychom je museli zrovna předstihnout ale být někde v druhém tuctu by jednou nemuselo výt špatné
Okomentovat