Těší se děti po prázdninách do školy? Šance, že děti odpoví ano, klesá úměrně tomu, jak staré je. Zatímco do školy chodí rádo 85 procent prvňáků, v páté třídě už je to jen 60 procent dětí, zjistilo dotazování společnosti Kalibro. Podle psychologů na to má vliv nejen to, že učitelé nedokážou děti zaujmout, ale i to, že čím jsou starší, tím mají více mimoškolních zájmů. Reportáž přináší server Aktuálně.cz.
Václav Mertin (repro ČT) |
Tomu odpovídají i zhoršující se známky na vysvědčení: opět platí, že čím je dítě starší, tím má v průměru horší známky. "Může to být tak, že děti škola přestává bavit, a proto se tolik nesnaží. Ale lze se na to dívat i z opačného pohledu: jejich výsledky se horší, a tak učení vzdávají a přestávají se snažit," upozorňuje psycholog.
Zaujmout děti není jednoduché a podle dotazníkového šetření Kalibra se to učitelům příliš nedaří. Ve škole se nudí třetina třeťáků, 42 procent páťáků a přes polovinu sedmáků. Pocit nudy se v posledních pěti letech proti předešlému pětiletému období zhoršil ve všech ročnících zhruba o deset procentních bodů. "Naopak proti dřívějšku mají děti pocit, že jsou učitelé o něco spravedlivější a ony mají větší možnost volby při výuce," uvádí analytik z Kalibra David Souček.
Celý text naleznete zde
3 comments:
"čím je dítě starší, tím má v průměru horší známky"
Hm, a tím, že látka je stále obtížnější a je toho víc a víc, by to náhodou být nemohlo?
Prvňáci jsou jiní než deváťáci. První třída je jiná než devátá. Na to nemusím být expert.
Což takhle lekci z vývojové psychologie, Mohl by přednést pan Štech. Nebo ten pán nechodil na psycholu? My to měli povinné několik semestrů a zkoušky.
Post a Comment