Zájem o studium na středních školách a počet přijatých studentů se v souvislosti s jednotnými přijímacími zkouškami zásadně nezměnil. Největší zájem byl tradičně o gymnázia, která se také nejrychleji zaplnila. Nejméně žáků chtělo na učební obory s výučním listem. Některé školy vyhlašovaly na maturitní obory ještě další kola přijímacích zkoušek, jejichž součástí už nebyly jednotné testy, aby doplnily své volné kapacity. U učebních oborů bude tento proces končit až koncem prázdnin. Přesné počty studentů v prvních ročnících středních škol proto budou kraje znát až na přelomu září a října. Vyplývá to z dnešní ankety ČTK.
Školy, které v prvním kole nenaplnily svou kapacitu, vyhlašovaly postupně další kola přijímacího řízení, která někde ještě neskončila. Podle předsedy Sdružení učňovských zařízení Karla Dvořáka v nich školy často přijímají prakticky již každého uchazeče třeba i bez zkoušek.
Podle bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové, která zavedení jednotných přijímacích zkoušek prosadila, měly jednotné testy právě toto řešit. Nepodařilo se jí ale najít podporu pro minimální nutný výsledek přijímací zkoušky. Mnoho ředitelů škol tvrdí, že jsou jednotné přijímací zkoušky administrativně velmi náročné a bez centrálně stanovené hranice minima bodů pro přijetí nemají smysl.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
Někdo se stále bojí, že budou známy vstupy a ty budou porovnatelné s výstupy vzdělávání.
Okomentovat