"Mám děti už starší, ale stát se to před pár lety, udělám všechno pro to, abych svoje děti přesunul jinam,“ konstatoval divák včerejší diskuse České televize o změnách v předškolním vzdělávání. Bál by se toho, že „zákon nažene do stejné školky nepřizpůsobivé děti z vyloučených lokalit“. Měl na mysli zákon, podle něhož je poslední rok školky povinný. Nehrozí, že namísto toho, aby povinný rok školky pomohl dětem z vyloučených lokalit, vytvoří „ghetto školky“ a spíše vyhrotí vztahy mezi majoritou a lidmi z vyloučených lokalit, převážně Romy?
Moderátor Tomáš Drahoňovský zprostředkoval další divácké dotazy: „Neuvažovalo ministerstvo, že by se rodičům, kteří nepošlou dítě do školky, krátily dávky?“ „Povinnost vychodit celou školku, na to se ptá divačka Johana, taktéž se ptá na vyloučené lokality, ale pravda je taková, že pokud tedy existují snad nějaké doklady o tom, že školka pak prospívá nebo předškolní vzdělávání prospívá výsledkům ve škole, výsledkům v dalším životě, tak je to plán do budoucna? Stávající reprezentace ministerstva?“
Jaroslav Faltýn: „Ne, o krácení dávek jsme neuvažovali. Zákon jasno stanovuje sankci za přestupek v podobě pokuty 5 tisíc korun, ale to skutečně není ten smysl té novely. Ta sankce může mít předstupeň v podobě dohody s rodinou, jednání s rodinou a ten kontakt s tou rodinou je asi ten první krok, který by měl nastat v případě, že dítě není zapsáno. Jak škola, tak obec může začít s rodinou komunikovat, může samozřejmě využít i podpory neziskové organizace a účelem je přivést tu rodinu do vzdělávacího systému a zasáhnout do dítě vzdělávací nabídkou, ne sankcionovat.“
Jaroslav Faltýn dodal, že plán na povinnou tříletou docházku do školky na ministerstvu neexistuje.
Celý pořad je ke stažení zde
0 komentářů:
Okomentovat