Studenti o prázdninách dříve potkávali své učitele, jak prodávají ve fastfoodech, roznáší jídlo v restauracích nebo provádí turisty po českých památkách. Některé školy zaměstnávaly své pedagogy na deset měsíců. Ti tak během letních prázdnin zůstávali nezaměstnaní a často si museli přivydělávat na brigádách. V září se poté vrátili na svou školu, na které opět podepsali desetiměsíční smlouvu. Tato praxe trvá i přes novelu zákona, která jí měla zabránit. Informují Hospodářské noviny.
„Ptala jsem se na krajích, čím by to mohlo být, ale nedokázali mi to říct,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.
Vysvětlení nemá ani ministerstvo školství. „Proč dochází k nárůstu počtu zejména středoškolských učitelů, o tom ministerstvo školství nemá žádné informace ani nevede žádné statistiky,“ napsalo ministerstvo ve vyjádření.
Celý text naleznete zde
7 komentářů:
Vysvětlení by mě opravdu zajímalo... Neznám totiž nikoho, kdo by na prázdniny výpověď dostal....
Já taky nikoho takového na ZŠ neznám, ale na průmyslovce (kde také učím) dochází ke snižování počtu učitelů v důsledku nedostatku studentů. Nezdá se mně, že by si v současnosti nějaký ředitel dovolil někoho zaměstnat jen na 10 měsíců.
Na SŠ přicházejí nyní nejslabší ročníky, a tak ředitelé musejí nejspíš propouštět pro nadbytečnost, uvidí se, kolik z těch nezaměstnaných od září ÚP opustí.
Tipla bych si, že se do školství už nevrátí.
smlouva na 10 měsíců je při zástupu za mateřskou či dlouhodobou nemicnost běžná věc
stejně tak na učňáku,když se neví kolik jich v září skutečně nastoupí,tak se lidi zbytečne neberou a v přípaě potřeby se běhen září doberou
a na soukromých školách je to běžná praxe,že se půlka ansámblu nabírá až na školní rok
"běhen září doberou" - ale doufám, že na 12 měsíců
Okomentovat