Zatímco v jiných školách už ladí rozvrhy a připravují se na začátek nového školního roku, soukromá Základní škola Hůrka v Kutné Hoře teprve řeší nákup lavic a správné umístění záchodků, aby je schválila hygiena. Teprve před dvěma týdny dostali z ministerstva školství zprávu, že i přes původně zamítavé stanovisko jim školu povolují od září otevřít. „Už jsme s tím vůbec nepočítali. Do budovy musíme investovat kolem milionu korun a to jsme nechtěli udělat v nejistotě, že bychom povolení nakonec nedostali,“ vysvětluje ředitelka školy Daniela Vodová. Přestože žádost podali do 30. září loňského roku, vydání stanoviska ministerstva se zpožďovalo. Reportáž přinášejí Hospodářské noviny.
Právník zabývající se školstvím Ondřej Moravec považuje argument s dostatkem míst na veřejných školách za nezákonný a napadnutelný: „Účelem soukromých škol podle zákona není doplnit kapacity těch veřejných, ale nabídnout k nim alternativu.“ Právě o to většině zájemců jde. Chtějí malou rodinnou školu s jiným přístupem či metodami výuky, než nabízejí na veřejných základních školách.
Žadatelům také přijde zvláštní, že ještě v dubnu byla dostatečná kapacita okolních škol problém, ale v srpnu už ne. Ministerstvo se brání tím, že rozhodnutí přehodnotilo i na základě dodatečných informací, které jim školy poskytly. Na druhé straně samo přiznává, že je mělo k dispozici již před zamítnutím žádostí.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
proč stát nepovoluje soukromé školy? protože ty na rozdíl od státu nefungují jako pračka peněz,čekpojnt pro tunelování a odklánění,kdyby se zrušila třetina dnes nadbytečných škol,byla by to rána pro všechny ty příživníky ze státního a to nemluvím tom jaká by to byla rána pro učitele
Okomentovat