Jsi hloupý, jdi na kuchaře, alespoň se najíš, traduje se. Podle šéfkuchařů nebo majitelů restaurací ale není tato věta až tak daleko od reality. Vyučených kuchařů, kteří by se mohli plně zapojit do chodu kuchyně, je málo. A podobně jsou na tom i další odvětví. „Snažíme se nyní před volbami oslovit politiky, aby si jako jeden z bodů do programu dali revizi tohoto systému. Chrlíme lidi s maturitou. Číšníka nebo kuchaře s maturitou ale nepotřebujeme,“ řekl Lidovým novinám prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Podle lidovců by mohlo pomoci znovuzavedení praktických dílen na druhém stupni základních škol, kde by si žáci zkoušeli práci s různým nářadím. Tento návrh současné vedení ministerstva školství v čele se Stanislavem Štechem (za ČSSD) podporuje.
Jedním z návrhů, který má situaci změnit je propojení škol a firem. Hlavně to by podle zákonodárců mohlo změnit názor žáků a jejich rodičů na učňovské obory. Volají tak po zavedení duálního systému – žák chodí do školy a zároveň má smlouvu s konkrétní firmou, kam dochází na praxi.
Školský resort pod vedením ČSSD také skloňoval mistrovskou zkoušku, která by byla na stejné úrovni jako ta maturitní. Této myšlenky se politici nevzdávají. Národní ústav pro vzdělávání už v září spustí projekt, který bude řešit uvedení mistrovské zkoušky do života. Po půl roce má pak dojít na přípravu zkušebních komisí.
Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin
0 komentářů:
Okomentovat