Zdeněk Lukeš: Vadí, mi když se kádrují sochy, umělecká díla a jejich autoři

neděle 16. července 2017 ·

„Vadí mi kádrování soch. Vadí mi, když někdo zvažuje, zda dotyčný byl kladnou, nebo zápornou postavou. Myslím si, že na prvním místě by se dílo mělo posuzovat z hlediska architektury, urbanismu. Mělo by se dbát na umělecké hodnoty díla, na význam jeho autora. To jsou pro mě klíčová kritéria. Nějaké kádrové posudky na historické postavy, to už je hodně za hranou,“ říká historik architektury Zdeněk Lukeš v rozhovoru pro server iDNES.cz o sporu o návrat sochy rytíře Rüdigera na jablonecké náměstí. Odpůrci sochy od evropsky významného sochaře Franze Metznera dílo spojují s německým nacionalismem i nacismem.

V rozhovoru zazní i tyto otázky a odpovědi:

Zdeněk Lukeš (wikipedia.org)
Vraťme se zase do Jablonce. Měla by se tedy podle vás Metznerova kašna se sochou Rüdigera na tamější náměstí vrátit? Tedy v podobě repliky.

Samozřejmě. Bez kašny se sochou je náměstí nedokončené, nehotové. Architekt kostela na náměstí Josef Zasche se podílel na koncepci celého toho prostoru včetně právě Metznerovy kašny, ta tam ovšem byla dosazena později. Je to nedílná součást náměstí. Kašna by se měla vrátit zpátky, aby se ta Zascheho kompozice nějakým způsobem uzavřela. Dalším důvodem je samotná osobnost Metznera. Metzner byl velmi významný sochař evropského formátu, byl nesmírně ceněný. Šlo o skutečně mimořádnou osobnost. Spousta nejslavnějších českých sochařů Metznerův styl napodobovala, jeho díla vyvolala doslova módní vlnu, každý chtěl tvořit jako on. A to včetně takových velikánů jako byli Jan Štursa, bratři Suchardové, Bohumil Kafka, Josef Drahoňovský a mnozí další.

Nemáte dojem, že oproti jiným příkladům je polemika kolem Rüdigera na severu Čech vyostřenější třeba i proto, že jde o území bývalých Sudet? Ano, je to palčivější, jelikož to byly Sudety.

Nějakou roli to jistě hraje. Ale především asi u starších obyvatel města, řeknu i bývalých komunistů, kteří tady na počátku devadesátých let strašili, jak tady Němci provedou invazi, jak nás tady zaberou, vysají a nevím, co všechno. No a dneska je daleko nejúspěšnější českou továrnou Němci vlastněná Škodovka. Ukázalo se, že nám tady Němci nic nesebrali, naopak se nám snaží pomáhat právě třeba při opravování nejrůznějších památek. Nemůžeme se dívat na dnešní Německo jako na Německo z doby druhé světové války... Myslím si, že by se tyhle politické záležitosti měly dát jednou provždy stranou. Ale to víte, vždycky se něco takového vytáhne a zejména to bývá před volbami.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
16. července 2017 v 12:46  

No, pokud by to byl recyklát článku u roku 1990, tak by u mne pan Lukeš asi stoupnul...

Ale zase se musím ptám - co to má společného se školou?

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.