Česká republika je v míře pobožnosti jedinou výjimkou ze zemí střední a východní Evropy. Narozdíl od zbytku regionu totiž většina zdejších obyvatel nevěří v Boha a neidentifikuje se s žádným náboženstvím. Spíše než v Boha věří Češi v duši, osud či zázraky. Vyplývá to z červnového výzkumu agentury Pew Research Center mezi osmnácti zeměmi regionu. Informuje server iDNES.cz.
Přibližně 66 procent Čechů výslovně uvádí, že nevěří v existenci Boha. Naproti tomu 29 procent v nejvyššího Stvořitele věří. Ve všech ostatních zkoumaných zemích je přitom víra v Boha výrazně rozšířenější. Například v sousedním Polsku je věřících 86 procent, v Maďarsku pak 59 procent obyvatel. V deseti zkoumaných zemích střední a východní Evropy výrazně převládá pravoslavné vyznání, v dalších čtyřech je nejvíce katolíků.
Celkem 64 procent dospělých Čechů říká, že nebyli vychováváni ke vztahu k jakémukoli náboženství. A podle jiného nedávného výzkumu se vztah obyvatel Česka k víře nezlepší ani v dohledné budoucnosti, jelikož téměř osmdesát procent rodičů své děti ve víře nevychovává ani v současnosti.
Celý text naleznete zde
2 komentářů:
Tak jsem se díval na ty procenta věřících v Česku a v Evropě. Jeden takový výzkum a našinec by řekl, že český národ asi dostal rozum .. na rozdíl od všech ostatních, kde to ještě pořádně nepochopili. Přemýšleli jste někdy o této bídě?
Institucionalizovaná víra je stejně škodlivá jako komunismus a fašismus dohromady.
Okomentovat