Po celém světě propaguje začleňování handicapovaných dětí do běžné výuky, za své aktivity obdržela ocenění od organizace UNESCO za šíření gramotnosti a několik čestných doktorátů ze západních univerzit. Své vědomosti minulý týden předávala českým učitelům a speciálním pedagogům na kurzu, který se konal v Trmicích u Ústí nad Labem. Řeč je o irské řádové sestře Cyril Mooneyové, která, ač je jí jedenaosmdesát let, na odpočinek rozhodně nemyslí.
Reportáž přináší MF DNES.
Cyril Mooney (wikipedia.org.) |
„Metoda učení se zakládá na tom, že děti si rády vyhledávají informace samy, baví je to více, než když jim je někdo přednese jako na talíři. Když jim učitel všechno řekne dopředu, tak veškerá radost z učení, vyhledávání a získávání odpovědí na otázky je pryč a děti se nudí. Zatímco moje metoda spočívá v tom, že děti pracují ve skupinkách, samy hledají odpovědi na otázky a musí spolupracovat a komunikovat mezi sebou,“ podotkla Mooneyová.
Ve dvaceti letech odjela z rodného Irska vyučovat děti do indické Kalkaty. Třicet pět let byla ředitelkou elitní školy, na které se jí podařilo zapojit do studia děti ze všech sociálních vrstev i děti s různými handicapy. V současné době působí řádová sestra jako poradkyně indické vlády, která se chystá na základě jejích zkušeností a výsledků vytvořit na 600 škol.
Celý text naleznete zde
4 komentářů:
Jste si jisti, že to co fungovalo v elitní indické škole bude fungovat i v běžné české škole?
Už 60 let znevýhodněné děti začleňuje do běžné výuky
Kdokoli znevýhodněný už šedesát let, byť do výuky začleněný, dávno dítětem není...
Vy se vracíte Pytlíku?
Tak to děkuji a hezký den!!!
Vítejte zpět, pane kolego.
Okomentovat