Plošné kampaně, návštěvy na středních školách či vlastní festivalová pódia. Vysoké školy v Moravskoslezském kraji se snaží čelit nepříznivému demografickému vývoji. Počet maturantů za posledních deset let klesl téměř o polovinu a statistiky ani do budoucna neslibují zlepšení. Například ostravská Vysoká škola báňská – Technická univerzita letos poprvé přistoupila i k finančním nabídkám a zavedla motivační stipendia. Reportáž přináší MF DNES.
Petra Halíková (facebook.com) |
První peníze studenti získají už po úspěšném ukončení prvního semestru v únoru 2018. Ti nejlepší si přijdou i na 32 tisíc za rok. Nabídka platí pro zájemce o studium bakalářských oborů na všech fakultách univerzity.
„Na technických vysokých školách pokles počtu studentů ještě umocňuje skutečnost, že mezi středoškoláky každoročně roste počet zájemců o studium humanitních oborů. A to i přesto, že trh práce trpí chronickým nedostatkem kvalitních technicky vzdělaných absolventů,“ doplnila Halíková.
Počet studentů Vysoké školy báňské dosáhl maxima v roce 2009 až 2010, kdy přesáhl 24 tisíc. Letos je to už o několik tisíc méně. Počty studentů se ale snižují i na ostatních vysokých školách v kraji, ačkoliv nabízejí i žádanější humanitní obory. Například Ostravská univerzita za posledních pět let eviduje pokles zhruba o jednadvacet procent.
Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES (Moravskoslezský kraj)
1 komentářů:
vše se postupně vrátí do normálu a do reality,jednak demografický vývoj bude opět stagnovat,jednak se projeví nepotřeba vš,počet úřednických míst a míst napojených na státní sektor bude spíše ubývat a pro nejžádanější profese typu kvalifikovaný/nekvalifikovaný dělník,skladník,řidič,uklizečka apod vš netřeba,stejně tak zvyšující se nezaměstnanost rodičů věku 50+ neumožní vyživování dětí.studentů na "venkovských" vš,kde studenti neseženou brigádu a proto se studium soustředí do prahy a brna,kde mohou studenti během studia pracovat
Okomentovat