„Kariérní řád pro učitele v tomto volebním období nebude. A na rovinu – není to žádná katastrofa. Problém českého školství nespočívá v existenci či neexistenci reglementu, jak se prodrat po letech učitelské praxe k pár tisícovkám navíc. Ale v celkově ostudně nízkých platech na základních a středních školách. Průměrné platy českých učitelů jsou nejnižší ze všech 28 zemí EU. Dokud se nevyřeší toto, je vše ostatní, slušně řečeno, podružné,“ píše Petr Honzejk v komentáři pro Hospodářské noviny.
Honzejk pokračuje:
Petr Honzejk (twitter.com) |
Kariérní řád mohl být zajisté „vyváženým kompromisem mezi představami pedagogů, požadavky ekonomů, vizemi akademiků a doporučeními odborníků na personalistiku a osobní rozvoj“, jak pravila exministryně Kateřina Valachová. Zajisté mohl motivovat k lepší výuce. A zajisté mohl přinést dobrým učitelům platové přilepšení. Jenže když se vžijeme do pocitů učitele, který nastoupí po pedagogické fakultě na základní školu s platem pod úrovní prodavače v supermarketu a promítne si, za jaké platy nastupují jeho vysokoškolsky vzdělaní vrstevníci v jiných oborech, pochopíme, že cosi, co se nazývá „kariérní řád“, pro něj může být vlastně docela k vzteku. Kariérní řád působí neurážlivě jen tam, kde se dá udělat skutečná kariéra, ke které patří odpovídající finanční ocenění. A to v regionálním školství v Česku zkrátka nejde.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
"Je před volbami a sliby se slibují. ČSSD: Průměrný plat učitele 45 tisíc korun do roku 2020! Babiš: Učitelům přidat 50 procent!"
Ještě chybí stále omílané: "130 % průměrného platu". Osobně si myslím, že učitel by se se svým platem měl blížit k průměrnému platu vysokoškolsky vzdělaného pracovníka.
Pokud by se měly tyto sliby naplnit, museli by učitelé tři roky po sobě dostat přidáno 15% a zároveň u ostatních státních zaměstnanců by nesmělo ke zvyšování platů dojít. Tento předpoklad je dost nereálný. Platy prostě budou růst v každém odvětví. Pokud tedy má dojít k narovnání platů učitelů, museli by učitelé dostávat přidáno o 15% více než ostatní zaměstnanci.
Je jasné, že pokud učitelé chtějí spravedlivou odměnu a zlepšit své pracovní podmínky, musí se začít ozývat mnohem hlasitěji. Zatím se necháváme jen urážet a MŠMT z nás dělá negramotné.
"Zatím se necháváme jen urážet a MŠMT z nás dělá negramotné."
Politická garnitura zleva doprava lže až se práší. Před volbami slibují modré z nebe. Po volbách se budou učitelské platy propadat, protože školství najednou nebude už žádnou prioritou. A jakákoliv vláda působí pouze pod tlakem. Učitelé jen trochu vystrčili drábky (21 000 podpisu) a najednou se aspoň okolo KŘ začaly dít věci.
Výdělky českých učitelů jsou ostudné a s jako takovými je třeba s nimi nakládat. Kamkoli se naše "státní reprezentace" do světa půjde etablovat, je třeba tuto informaci vhodně prezentovat. "Navštívli vás ti, kteří již skoro třicet let (.....) na vlastní školství. Mzdy učitelů tam jsou takové a takové..." I kdyby měl přijet strýček či tetička z Číny z Ameriky nebo z Antarktidy, ať se připraví na tiskových konferencích na otázky typu "... a co vaši učitelé? Také si nimi .........., jako u nás?"
Stávky učitelů bolí pouze, když se o nich zmiňují sdělovací prostředky. (Vždyť to je přeci ostuda - to se nedělá). Proto nebojujme stávkami, ale rovnou OSTUDOU!
Okomentovat