„Občas je dobré naslouchat lidem, kteří jsou dostatečně "in" na to, aby měli detailní vhled do fungování společnosti a politiky, a zároveň jim už o nic nejde, takže mají nadhled a mohou problémy pojmenovávat naplno. Takovým člověkem je třeba ministr financí Ivan Pilný. Zná politiku, chápe její limity, vidí do financování státu, zároveň už ve svém věku nemá žádné iluze a nehodlá nikam kandidovat, takže si můžeme být jistí, že jeho postřehy nejsou kontaminované ani naivitou, ani ambicemi. Postřehy jsou to neveselé a lze na jejich základě formulovat nepříjemnou pravdu: Politika nám slibuje útěšné nesmysly. Líp nebude,“ píše Petr Honzejk v komentáři pro Hospodářské noviny.
Honzejk pokračuje:
|
Petr Honzejk (twitter.com) |
Základní Pilného postřeh se týká budoucnosti důchodů v Česku. Systém je dle něj neudržitelný, na státní penze v dohledné budoucnosti nebudou peníze, lidé si musí šetřit sami, nebo mohou počítat s tím, že budou pracovat v podstatě až do smrti. Drsnou zprávou o důchodech se ale nepříjemné Pilného pravdy o Česku nevyčerpávají. V posledním rozhovoru pro MF Dnes říká natvrdo i další nepopulární věci. Například to, že až vyschnou evropské dotace, nebude z čeho stavět a opravovat silnice, budou problémy s financováním vědy a výzkumu. Jako ministr financí o tom musí něco vědět. Jenže popřeje mu někdo sluchu v zemi, kde patří v poslední době k dobrému tónu zaklínat se suverenitou a dštít síru na Brusel coby titulární sídlo všeho zla? I tady by bylo dobré společně s Pilným otevřít oči, odhodit eurohudrání (které též patří ke zdejší variantě politické korektnosti) a přiznat si, jak se to s plusy a minusy členství v unii ve skutečnosti má. Pak možná budeme připraveni přijmout i další Pilného nepříjemnou pravdu, totiž že si za problémy, které svalujeme na Brusel, můžeme často sami. Například čerpání démonizovaných eurodotací si komplikujeme tím, že je nedokážeme utratit: máme podmínky nastavené tak, že obce raději nic nestavějí, protože se starostové bojí, že by na ně někdo podal trestní oznámení kvůli nehospodárnosti či rovnou korupci.
Všechno směřuje k obtížné udržitelnosti dosavadních jistot.
Celý text naleznete
zde
2 komentářů:
Ministr Pilný má teď plně v rukou to, zda své myšlenky o nutnosti investicí do vzdělávání také prakticky naplní.
Je mi úplně jedno, jestli mi ANO slibuje navýšení učitelských platů.
Babiš má na ministerstvu financí svého člověka, který to může provést tady a teď.
Ne slova, ale činy mne zajímají.
babiš+pilný lidi z korporativu přišli do politiky a mysleli si,že lze řídit stát jako korporativ nelze,v korporativu nelze žít nadluh,protože by zkrachoval,kdežto stát může žít na dluh docela úspšně jako my a dokonce i italové či řekové,pilný pokračovat v politice po volbách nebude,není schopen řídit ministerstvo jako ztrátový podnik,je otázka co si počne babiš,kapituluje a odejde,nebo bude imitovat činnost (což dělat teď tři roky) a pokračovat zadlužení nebo se rozhoupe k velkému řezu?
Okomentovat