Úřady začaly dávat dohromady seznamy rodičů, kterým hrozí až pětitisícová pokuta. Na jaře totiž nepřišli se svými pětiletými dětmi k zápisu do mateřské školy, přestože je to od letošního roku povinné – stejně jako je povinné nechat dítě zapsat do základní školy. Rodin, kterých se to týká, není málo. Podle zjištění MF DNES například v tuto chvíli není v Děčíně zapsáno do školky přes 30 procent dětí, v Liberci nebo Mostě je to kolem dvaceti procent předškoláků.
Podle odpovědí, které dorazily na otázky MF DNES z místních úřadů, bude rodičů–hříšníků nadprůměrný počet v Ústeckém kraji. Počet předškoláků, kteří k zápisu nedorazili, se pohybuje v dvouciferných číslech. Není to náhoda. Právě děti, které tu žijí ve vyloučených lokalitách, totiž do školky často nechodí. Kvůli nim ostatně ministerstvo školství prodloužení povinné školní docházky pro všechny děti o poslední rok ve školce prosadilo.
Když obecně prospěšná společnost Tady a teď v roce 2015 zpracovávala analýzu dopadů tehdy ještě neschváleného zavedení povinné předškolní docházky, zjistila, že do školky děti neposílá a ani nemá v úmyslu posílat 26 procent matek z takových lokalit.
Celý text naleznete zde
8 komentářů:
Pěkná ukázka ideově pomýlené práce. V představě, že přidáním ročníku navíc se podaří zkulturnit děti ze znevýhodněných lokalit a nepodnětného prostředí před vstupem do základní školy, udělalo ministerstvo obludnou prasárnu, kterou odskákaly děti zvýhodněných a podnětných rodin. A ti, kvůli nimž se celá ta šaškárna realizovala, ti na to z vysoka kašlou. V prostředí zbytnělé hyperkorektnosti vymýšlíme slova, jimiž opisujeme skutečnost tak, abychom nepoužili náležitá podstatná a přídavná jména. Znevýhodněný, nepodnětný, nepřizpůsobivý, neinkludovaný atp. Ředitelé škol jsou nuceni vytvářet odhadní součty nebo součtové odhady žáků, kteří do těchto škatulek po generace padají. Je na čase si přestat lhát.
Zápisy byly v dubnu, nyní máme konec července. Co dělali úředníci ty minimálně dva měsíce? Čekali až se Romové sami vzpamatují? Nebo si snad naivně mysleli, že to za ně budou řešit ředitelky školek, které to vůbec nemají v kompetenci? Ale ono je to vlastně jedno, protože mnohá Romčata do školek stejně nedostanou a s vymáháním těch pokut to také nebude jednoduché.
Tak vida, v roce 2015 zjistil někdo, že se dá očekávat 26% těch, co nedorazí do školky, v roce 2017 se ukázalo, že je to 30% (nebo lehce nad). Zdá se, že před dvěma lety to byl docela seriózní průzkum....
Och jejejej, paní Adamová, to jste si zase naběhla, v původním článku (tedy v tom, co bylo zveřejněno zde na ČŠ) přeci nebyla vůbec řeč o Romech, to Vám zase někdo vynadá....
Smazat všechny diskuze a nebo je zakázat, to je osvícená redakce diskuzí v místním podání. Koniáši!
Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni Cikáni
Okomentovat