„Ministerstvo nebo zřizovatel si vždy něco vymyslí a práce s tím spojená dopadne na ředitele škol. Zároveň jim ale odeberou pravomoci. Bezpečnost ve škole samozřejmě řešíme a nepotřebujeme v tomto směru centrální rozhodování,“ říká ředitel Gymnázia Jana Keplera a senátor Jiří Růžička k projektu pražského magistrátu Bezpečná škola, který má zmapovat situaci ve školách. Výsledky budou mít vliv i na to, zda si ředitelé udrží svoji pozici. Reportáž přináší MF DNES.
.
Irena Ropková (praha.eu) |
Průzkum osloví 56 tisíc respondentů, Praha za projekt zaplatí 2,4 milionu korun. „Získáme tak komplexní přehled o silných a slabých stránkách činnosti našich škol v oblasti školní atmosféry, která se významným způsobem podílí na kvalitě vzdělávání žáků, a přehled o udržování a rozvoji klimatu a interpersonálních vztahů,“ dodává Ropková.
Výsledek analýzy bude mít navíc i zcela reálný dopad na to, kdo jednotlivé pražské školy povede. Praha zaměstnává necelé dvě stovky ředitelů a příští rok končí více než polovině z nich funkční období. Město proto přemýšlí, jak rozhodnout, ve kterých školách bude na jejich místa vyhlašovat konkurz a které ředitele ve funkci na dalších šest let pouze potvrdí.
Podobně jako Jiří Růžička je k projektu skeptický i ekonom a bývalý ředitel Obchodní akademie Heroldovy sady Petr Klínský. „Není vůbec od věci bezpečnost zmapovat. Každá škola je ale úplně jiná, centrálně proto tento problém řešit nejde. Některé školy s tím určitě budou mít více problémů, takže tam musí být opatření úplně jiná,“ říká.
Dva texty k tématu naleznete v dnešním vydání MF DNES
2 komentářů:
Prima nápad. Dáváme tím vlastně dětem do rukou moc zbavit se přísného ředitele, kterého nemají rády. Stačí se semknout a do dotazníků neodpovědět pravdivě a navymýšlet si hlouposti. A nemají na magistrátech ještě několik dalších zajímavých projektů pro pobavení, ve kterých by se daly utopit zbytečně peníze?
Jo hezký nápad. Ale důležité bude, jak budou položeny otázky. A to se dá zařídit všelijak.
Okomentovat