Počet mladých řemeslníků v tuzemsku trvale klesá. V roce 2005 se vyučilo více než 119 tisíc žáků, vloni už necelých 76 tisíc. Rok předtím jich bylo přitom o pět tisíc více. Největší propad zažívají nábytkářské a stavební profese. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Problém je i v tom, že rodiče střední odborné školství kritizují a neoprávněně ho považují za podřadné. Reportáž přináší server Česká pozice.
Karel Havlíček (amsp.cz) |
Rekordmany ve statistice jsou kominíci. V roce 2005 se vyučili přesně čtyři kominíci. V roce 2015 jich bylo 107 a loni 95. Zájem je vyvolaný tím, že si lidé musejí nechat pravidelně kontrolovat komíny. Podle ředitele asociace Karla Havlíčka by jich mohlo v budoucnu být ještě více: „Kominictví už dávno není jen o tom, že kominík vyleze na žebřík a vezme do ruky štětku. I on dnes pracuje s moderními měřicími přístroji.“
Zvýšit zájem školáků o řemesla by podle odborníků mohlo znovuzavedení praktických dílen. Návrh ministerstvo školství podporuje. „Nepůjde však o zavádění nového předmětu. Bude to v rámci současného vzdělávacího oboru člověk a svět práce,“ napsala mluvčí resortu Jarmila Balážová. Nejprve se děti seznámí s technickými materiály, v další fázi by mohlo dojít ke změně rámcových vzdělávacích programů.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
Žádné zavedení dílen nepomůže. Všichni rodiče si totiž myslí, že jejich andílek se bude mít líp, když bude mít maturitu. Ovšem pokud nemá andílek schopnosti k tomu, aby se živil intelektuální prací, nebude mu maturita k ničemu a stejně skončí u manuální práce. Bude ale trvat ještě dost let než toto lidi kolem sebe ve větší míře uvidí a vědomí si to.
"Počet mladých řemeslníků v tuzemsku trvale klesá. V roce 2005 se vyučilo více než 119 tisíc žáků, vloni už necelých 76 tisíc."
Kritické myšlení, čtenářská gramotnost, společnost 4.0 bla bla bla...
Jsou lidi, které je škoda učit s dlátem. Koště nebo krumpáč.
"Problém je i v tom, že rodiče střední odborné školství kritizují a neoprávněně ho považují za podřadné."
Jenom rodiče? Nebo hlavně rodiče?
A co takzvaní experti a novináři? A jak se k té vzdělanostní společnosti staví třeba ti, co se cpou ke kormidlu? Nebo pracovníci NIDV, ČŠI a MŠMT?
Po letech si někdo všiml. A to ještě nepochopil, že i kvalita učňů šla do kytiček. Na to přijde někdo s velkou slávou za deset let.
Místo systémových změn raději zavedeme reklamní kampaň za peníze EU. Ta nic nepokazí a penízky potečou.
Okomentovat