Česko skončilo mezi 41 vyspělými zeměmi EU a OECD v porovnání kvality života dětí a podmínek pro jejich úspěšnou budoucnost v polovině žebříčku. Obsadilo dvacátou příčku. Studii, která se zaměřila na kvalitu vzdělávání, zdraví či chudobu, dnes zveřejnil Dětský fond OSN UNICEF. ČTK o tom informoval mluvčí české pobočky fondu Miroslav Ledvinka.
Studie s názvem Budování budoucnosti sleduje naplňování cílů udržitelného rozvoje, které OSN stanovila v roce 2015. Autoři srovnávali 25 ukazatelů, které mají na život dětí vliv. Výsledky podle UNICEF ukazují "obraz životní úrovně dětí" ve vyspělých zemích. "Ze závěrů studie mimo jiné vyplývá, že každé páté dítě žije v relativní chudobě a jedno z osmi dětí žije v domácnosti, která má problémy se zajištěním dostatečného množství jídla," upřesnil Ledvinka.
Ve srovnání zdraví a kvality života je ČR pětadvacátá. První bylo Portugalsko, poslední Chile. Slovensko skončilo 34. Podle UNICEF je novorozenecká úmrtnost v ČR pátá nejnižší. Téměř devět procent dětí se za poslední měsíc ale minimálně jednou opilo.
Kvalita vzdělávání zařadila Česko na 22. pozici. Požadované znalosti a dovednosti ve čtení, matematice a přírodních vědách má 70 procent patnáctiletých. Poslední rok do školky chodí 99,8 procenta předškoláků. Podprůměrná je ČR ale v podílu dětí do tří let, které chodí každý týden aspoň hodinu do školky. Je jich 76 procent. Nejkvalitnější vzdělávání mělo Finsko, nejméně kvalitní pak Turecko.
Celý text naleznete zde
Citovanou studii naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat