Ohleduplnost k ostatním nevylučuje schopnost postavit se za svůj názor i proti oponentům. Bojovníci za svou pravdu mohou díky laskavému náhledu na protivníky vidět své snahy v sociálním kontextu. Být laskavý a ohleduplný, dbát na ostatní a chovat se k nim mile jsou vlastnosti, které by se podle psychologů měly učit a pěstovat na školách. Výzkumy o „učení laskavosti na školách“ připomíná server scio.cz.
Na laskavosti přitom u dětí záleží, protože má pozitivní dopad na různé životní oblasti. Podle Ricka Weissbourda jde o základní kámen demokratické a etické společnosti. Laskaví a přátelští lidé dosahují lepších pracovních výsledků než jejich sebestřednější kolegové, navzdory přesvědčení, že v práci, obzvlášť v business odvětvích, by měl být člověk spíše sobecký. Laskavost a sdílení úspěchů partnera je základem kvalitních a dlouhodobých vztahů. Empatie, schopnost nahlédnout věc z pohledu ostatních a ovládání vlastních emocí a činů, to vše je propojeno s akademickým úspěchem. Ve školách s přátelskou atmosférou se dětem učí lépe než tam, kde je ovládá strach.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
Laskavost, mírnost, ohleduplnost jsou hezké vlastnosti. Ale vyučovat ve školách? S tím se žáci musejí setkat už v rodinách.
Laskavosti, mírnosti i ohleduplnosti nás učili ve škole už za prezidenta Husáka...
Máme to v sobě stejně jako lomené výrazy, levostranné přítoky Berounky nebo ný, natý, ženatý... Někdo jo, někdo ne, podle předpokladů a zájmů...
PS: Vzhledem k tomu, že 30 % respondentů nemá dostatečnou čtenářskou gramotnost na to, aby správně pochopili anketní dotaz, dvaceti procentům je úplně jedno, co odpovídají, a zbytek odpovídá tak, jak se čeká, moc bych na dotaznících nestavěl...
Laskavost, mírnost, ohleduplnost ... Zní to krásně, ale až tento člověk narazí na někoho, kdo je sprostý hulvát, bez špetky empatie a bez základní slušnosti (a že takových lidí je), navíc ještě v nadřízeném postavení, tak se nebude stačit divit. Nebo je snad většina našeho národa laskavá, mírná a ohleduplná?
Okomentovat