Téměř polovinu žádostí o zřízení soukromé základní školy letos ministerstvo školství zamítlo. Loni jich přitom byla sotva desetina. Resort to vysvětluje zpřísněním kritérií. Poptávka po vzdělávání mimo stát přitom roste. Soukromé školy si často zřizují sami rodiče nespokojení s nabídkou sítě veřejných škol. Reportáž přináší deník Právo.
Podle aktuálních údajů z ministerstva školství už o razantním zamítání hovořit lze. Ještě loni ministerstvo zamítlo pět žádostí z 53, přičemž část projektů se nakonec neuskutečnila z jiných důvodů. Letos se však sešlo na ministerstvu 48 žádostí, dosud bylo schváleno 20 z nich a 23 zamítnuto. O zbývajících pěti se ještě rozhoduje.
Přitom po vzdělávání mimo státní školství je v poslední době poptávka. V roce 2010 bylo jen 72 soukromých škol a v nich 5710 dětí. V minulém školním roce bylo soukromých škol 145 s 10 057 žáky. Z letošního celkového počtu 4140 všech základních škol, které navštěvuje 900 tisíc žáků, je soukromých 180. Vzdělává se v nich 11 949 dětí, tedy dvojnásobek proti situaci před sedmi lety.
Soukromé základní školy zpravidla nevznikají jako podnikatelský záměr, ale z popudu rodičů, kteří nejsou spokojení s tím, jak vypadá výuka a výchova v běžných veřejných školách. Mezi nimi jsou obrovské rozdíly, ovšem kvůli spádovým oblastem si rodič mnohdy nemůže vybírat.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
"přitom po vzdělávání mimo státní školství je poptávka"
To ale platí jen pro základní školství, většina středních soukromých škol skomírá na úbytě. Za více než dvacet let jejich existence už se totiž mnozí rodiče dovtípili, že platí nemalé částky za to, co mohou mít ve státních školách zadarmo a v podstatné části z nich i ve vyšší kvalitě.
Okomentovat