Do českých kojeneckých ústavů bylo v roce 2015 přijato 1666 dětí. A do slovenských? Nula. Důvod je prostý – Slováci žádné kojenecké ústavy nemají. Před jedenácti lety zakotvili do zákona, že opuštěné děti mladší tří let do ústavů nepatří. Dnes je tato hranice posunuta na šest let a má se dále zvedat. Informují Hospodářské noviny.
Michaela Marksová (vlada.cz) |
České děti podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka ústavy potřebují, protože tam dostanou nezbytnou zdravotní péči. „Kojenecké ústavy musí zůstat jako zdravotnická zařízení,“ řekl ministr a dodal, že návrh na stanovení věkové hranice na vládě nepodpoří.
Marek Roháček, předseda slovenské nevládní organizace Návrat, která pomáhá v oblasti náhradní rodinné péče, se s tezí, že kojenecké ústavy mají své opodstatnění, setkává při svých cestách do Česka často. „Přitom na Slovensku už toto nikdo do mikrofonu neřekne. Ne že by si to nikdo nemyslel, ale kdyby to řekl nahlas, tak se shodí,“ vysvětluje a pozastavuje se nad tím, že mateřská země psychologa Zdeňka Matějčka už ústavy pro nejmenší dávno nezrušila.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
Ano. Jak to píší v článku, zaměstnanci kojeneckých ústavů se stali profesionálními rodiči. Pokud jim to stát zaplatí, pak je to řešení.
Okomentovat