Česká škola požádala ministerstvo školství o reakci na tvrzení serveru iDNES.cz, že průměrná mzda učitelů vzrostla v roce 2016 jen o 3,8%. „Uvedený údaj za učitele je nepřesný. Jedná se nejspíše o kategorii klasifikace CZ-ISCO, kód 23 - Specialisté v oblasti výchovy a vzdělávání, která zahrnuje nejen učitele, ale i další profese. Data vycházejí z tabulek ČSÚ dané publikace – viz soubory CSU_A10_2016 a za předchozí rok CSU_A10_2015). Jedná se tedy o zavádějící interpretaci údajů o platech učitelů,“ odpovídá ministerstvo. Přinášíme celou odpověď.
Data jsou tedy ovlivněna především výběrovostí vzorku – nejedná se tedy v oblasti mezd o faktická čísla, ale o víceméně odhad.
Z našich dat vychází pro učitele regionálního školství následující:
Ze čtvrtletního výkazu vyplývá, že mezi roky 2015-2016 vzrostl průměrný měsíční plat učitelů (včetně řídících pracovníků, bez ohledu na zdroj financování, bez OPPP, všichni zřizovatelé) o 5,4 % (z 27 969 Kč na 29 487 Kč). Pokud se srovná 1. kvartál 2016 a 1. kvartál 2017, pak je nárůst o 6,1 % (z 27 134 Kč na 28 789 Kč).
Uvedení dat včetně řídících pracovníků v porovnání k průměrné mzdě v ČR je v pořádku. Tato průměrná mzda také není očištěna o průměrné platy vedoucích pracovníků.
Dále podotýkáme, že nárůst platů v průměru o „6+2 %“ není možné získat na základě údajů o průměrném platu v roce 2016 vůči průměrnému platu v roce 2015. Navýšení o 6+2 % proběhlo v září a tudíž ovlivnilo průměrný plat v roce 2016 jen z malé části. Skutečný dopad navýšení platů v září 2016 bude zřejmý z porovnání průměrných platů za rok 2017 vůči průměrným platům za rok 2015.
Údaj na iDNES.cz tedy hovoří o tom, jaký byl meziroční nárůst platů a mezd v kategorii klasifikace CZ-ISCO u zaměstnanců „Specialisté v oblasti výchovy a vzdělávání“, který je navíc založen na neúplných datech.
Text iDNES,cz naleznete zde
Publikace Českého statistického úřadu naleznete zde a zde
2 komentářů:
Jediný možný komentář: #chucpe
Z daty se dá krásně čarovat. A při tom by stačilo dát relevantní data na stůl.
Buďto je ministerstvo nemá(k čemu pak všechny ty zprávy a hlášení ze škol jsou) nebo není schopno vznést dotaz na ministerstvo financí(to musí mít přehled o legálních příjmech všech občanů) nebo je tají.
Takže co je lepší. být za lempla nebo za lháře?
Okomentovat