Jihomoravské školy mají problém sehnat psychology. I když na ně mají dotace, nedaří se jim je přitáhnout hlavně mimo Brno. Podle učitelů přitom psychologové dokážou dětem efektivně pomoct při problémech ve třídě i doma. Reportáž přináší MF DNES.
Zatímco v Brně by člověk těžko hledal školu bez psychologa, v okresních městech to bývá naopak. Například ve Vyškově je jen v jediné škole. Problém se sháněním psychologů potvrzuje i Eva Kneblová. Ta byla svého času jediná, kdo pracoval hned na čtyřech znojemských školách. Momentálně působí na dvou, na každé dva dny v týdnu. Kolegyni měla, ale jen chvíli. „Nejsou lidé. Měla jsem šikovnou kolegyni, ale nakonec dostala lepší nabídku z Brna. To, že ve Znojmě je platí radnice, je specifikum. Teď v rámci inkluze mají tabulkový, takže stejný plat. Těžko půjde někdo k nám na periferii, jedině pokud má rád víno,“ říká v nadsázce.
Učitelé se přitom shodují, že odborník přímo ve škole je daleko efektivnější než pedagogicko-psychologické poradny. „Myslíme si, že v poradnách, ač se maximálně snaží, by tato okamžitá poradenská služba nebyla možná, vzhledem k jejich vytíženosti a množství klientů,“ míní zástupkyně ředitele zbýšovské základky Alena Malá. Do její školy v městečku na Brněnsku dojíždí psycholog třetím rokem. Zpravidla pracuje dva dny v týdnu, ve škole by si ale přáli, aby to bylo víc.
Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES (Jižní Morava)
2 komentářů:
Okomentovat