Podíl dětí mladších tří let je v českých školkách a jeslích jeden z nejnižších v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyplývá to ze zprávy o kvalitě předškolního vzdělávání, kterou organizace zveřejnila. Do předškolních zařízení v Česku podle ní chodí méně než deset procent, zatímco v Dánsku, Francii a zemích Beneluxu je to víc než polovina takto malých dětí. Podle školského zákona by dvouleté děti v Česku měly mít nárok na umístění od roku 2020. Informuje ČTK.
Dostupná institucionální péče o děti přitom napomáhá matkám s malými dětmi v návratu do práce, upozorňuje zpráva. V zemích, jako je Dánsko, Lucembursko nebo Švýcarsko, kde je velký podíl dvouletých dětí ve školkách, je zaměstnanost matek zhruba 70 procent.
Nový ministr školství Stanislav Štech zařazení dvouletých dětí do školek podporuje. Podle jeho vyjádření, které na konci května zveřejnil na webu ministerstva, je nutné "něco dělat pro to, aby rodiče mohli uživit rodinu a jejich malým dětem byla poskytnuta stále kvalitnější péče na nezbytně nutnou dobu v mateřské škole".
Celý text naleznete zde
4 komentářů:
No a????
Deti maji byt doma s mamou.
Tady si zas někdo plete význam předškolního vzdělávání s laciným hlídáním (viz pan "ministr"). Nikdy bych to dětem neudělal. Do MŠ od 4 let a později!
Je to pro mě záhadou, že v politice vznikají různé doktríny, které jsou proti přírodním zákonům, proti věděckému poznání a v tomto případě i proti mateřským instinktům. Jsou lobbysticky dotovány a jsou všelijakými způsoby vnucovány lidem. Nakonec bude trestána i rodina, která nedá svá mimina do výchovy státu.
I když je to na první pohled neviditelné, tak právě tady někde může začít vlastizrada. Když někdo narušuje mé hodnoty a hranice, tak se budu bránit, neboť tím bráním i ostatní lidi. Vlast není jen území, ale i tradice a hodnoty .. jako je funkční rodina a zejména psychicky zdravé osobnosti, které mj.nemuseli zažít letitou separační úzkost. !!
Okomentovat