Digitalizace a robotizace průmyslu vyvolá radikální změnu organizace práce, zanikne řada pracovních míst. Odhaduje se, že v ČR jich ubude až 53 procent. Na konferenci Směrem k práci 4.0 to řekl ředitel odboru poradců předsedy vlády Vladimír Špidla. Některé profese zaniknou, jiné se přemění. Informuje ČTK.
Vladimír Špidla (Foto: Richter Frank-Jurgen) |
Podle ministerstva práce a sociálních věcí bude nutné posílit další vzdělávání a kvůli stárnutí i zdravotní a sociální služby. Stát by měl zajistit dostatek lékařů, sester, učitelů a pečovatelů. V ČR by to měl být asi 200 000 míst, v placených službách pro domácnost či v péči o děti dalších 27 000 postů.
Podpora by měla směřovat do sebezaměstnání, které se díky informačním technologiím rozšíří. Pracovník by na ně mohl získat podle plánu grant, zvýhodněnou půjčku či daňové odpisy, zvýšit by se mohly příspěvky úřadu práce při startu podnikání. Svou práci by mohl pracovník nabízet více zaměstnavatelům.
Celý text naleznete zde
15 komentářů:
bohužel ten úder bude na ekonomiku montoven nejsilnější,lidé uvolnění z průmyslu mají dvě základní možnosti kam přejít -zemědělství,to ale nepřipadá v úvahu díky mimoevr dovozům a soukrom vlast půdy, nebo do stavebnictví,jenže to potřebuje velký kapitál,který nikdo nemá,sféra služeb je okrajová a bezvýznamná,pokud ji neplatí stát,protože člověk bez práce nemá čím za služby platit a tudíž je nebude poptávat
Potomci lidi?
Docela by mne zajímalo, proč "až 53 %" a ne třeba 55 nebo 48...
---
"Podpora by měla směřovat do sebezaměstnání, které se díky informačním technologiím rozšíří. Pracovník by na ně mohl získat podle plánu grant, zvýhodněnou půjčku či daňové odpisy, zvýšit by se mohly příspěvky úřadu práce při startu podnikání. Svou práci by mohl pracovník nabízet více zaměstnavatelům."
Má tohle smysl komentovat? Není to nějaký renonc? Neříkal to třeba Kalousek nebo Drábek?
Ideoti - potomci lidí?
Nevykonané užitečné práce je na světě velká spousta. Problém je dostat za ni adekvátně zaplaceno. Týká se to třeba učitelů v České republice. To si pan Špidla jako hlavní poradce premiéra zřejmě ještě neuvědomil.
J.Týř
Chtějí IDEOTI ochromit národní ekonomiku a demokracii přes úpadek vzdělanosti populace?
Jde (v dnešní) politice a politikům o vzdělání? Pokud ano, kterým a jak?
Omílejme: Sláva vlasti, výletu, nezmokli jsme, už jsme tu!
Paní Karvaiová, díky za ta dvě přiléhavá slova :)))
Mnoho z našich úspěšných absolventů by se dnes na střední školu s maturitou nedostalo. Selhali by u centrálních přijímaček, nebo by je škola nepřijala kvůli vysoké pravděpodobnosti neúspěchu u povinné maturitní zkoušky z matematiky. Někteří učitelé a politici jásají, že je to dobře a že to tak má být; já se domnívám, že to je pro naši školu, profesi i pro společnost velká ztráta. Jak velká, bude jednou třeba jasné, když montovny budou automatizovat, malé živnosti nebudou, jelikož je k nim potřeba maturitní zkouška a najednou bude masa lidí bez vyššího vzdělání, bez rozhledu a bez perspektivy.
http://tajnyucitel.blogspot.cz/2017/03/obhajcum-centralizovanych-testu-z.html
U centrálních přijímaček někdo selhal??? U nás (ze ZŠ) přijato 55% na SOŠ, 24% na G, 10% na uč. obor s maturitou, 6% na uč. obor - všichni bez nejmenších problémů
Pane Paláte, střední škola s maturitou nemůže s čistým svědomím přijmout lidi, kterým matematika nejde, protože za 4 roky budou maturity z Ma. Do dneška mohli nematematici studovat třeba humanity. To naším prosíravým aparatčikům jaksi nedošlo, že školství bude, kvůli něčí pomýlené představě o důležitosti matematiky, nebo kvůli něčímu lobbingu, produkovat lidi bez maturity a bez možnosti vyššího studia, kteří budou simultánně nahrazeni roboty. Zátěž na sociální systém stoupne, zadlužení stoupne a jak pravil pan egyptolog v MF dnes, mladí odmítnou platit důchody starým hlupákům, kteří jim dali do vínku zadlužený stát.
No jistě, letos nebyl problém se dostat na jakékoliv gymnázium, bo maturita z Ma vystrašila žáky natolik, že se na ně nehlásili.
---
Tajný, je to pravda nebo není? Dělaly gymnázia problémy žákům nebo ne?
Mě spíš děsí je těch 6% na učebních oborech...
oprava: jen 6%
https://www.novinky.cz/kariera/441304-zkuseni-remeslnici-a-ridici-odchazeji-do-duchodu.html
Bude to jako všude jinde ve světě. Až VŠkoláci zjistí, že je nikdo nepotřebuje, během pár měsíců se rekvalifikují na řemeslníky a zase jich bude dost. Ti jsou dnes opět lépe placeni než my učitelé.
A co se všemi těmi politology, sociology, andragogiky ap.?!
Neblázněte. Žádná revoluce 4.0 nebude. To si jen sní své vlhké sny ti šumbulajzníci, co mají v kapse smart mobil, doma smart pračku a smart sušičku, smart mikrovlnku a smart telku a jen si neuvědomují, že lidi jsou prostě čím dál blbější.
Skutečnost, že nebude dost míst v montovnách (ať už je to reálný odhad, nebo ne), rozhodně neznamená, že z pomocného dělníka učiní tajnej doktora medicíny svou převratnou metodou pohovoru a otázek a odpovědí. To je jaksi to, co tady někteří méně intelektově vybavení, stále ne a ne pochopit. Pokud by došlo k omezení pracovních míst ve výrobě, tak se lidé budou muset orientovat více na služby. Jen je velmi důležité zajistit, aby nám novodobí soudruzi ty služby nevnucovali pod nějakou marketingovou kampaní, že se jedná o veřejně, či obecně prospěšné služby. Abychom nedovolili produkci genderových specialistů, kteří nám budou říkat, jak smíme mluvit a co si smíme myslet. Abychom nedovolili, aby si společnost platila aktivisty, jejichž přidanou hodnotu nikdo nezná, nikdo neměří, nikdo neověřuje poptávku po jejich službách. Abychom zkrátka neskončili v pasti socialismu, jako kdysi. Investujme do vědy a výzkumu, investujme do infrastruktury. Ať dělá administrativu pomocný personál a ne vědci, lékaři, soudci a učitelé.
Jsem přesvědčen o tom, že zánik pracovních míst v nějakém odvětví by měl primárně řešit tržní mechanismus. A teprve když selže, měl by do toho vstupovat stát. To selhání ale musí být fundamentální a dobře teoreticky vysvětlené, nikoliv pouze subjektivní dojem někoho, kdo přišel o práci a nemůže si najít novou, protože prakticky nic neumí.
V tuto chvíli chybí v českých strojírenských firmách několik tisíc nástrojářů. O technolozích, svářečích atd. nemluvě.
Otázka zní, zda chceme být tou zemí, která bude na důsledky robotizace doplácet, nebo budeme tou zemí, kde se budou roboty vyrábět a prodávat do zahraničí?
Okomentovat