Ředitel pro vzdělávání v OECD Andreas Schleicher se na blogu OECD zamýšlí nad možností volby školy, kterou nabízí mnoho vzdělávacích systémů po celém světě. Obhájci vidí výběr školy jako právo rodičů zvolit školu podle svých preferencí, ať už kvůli kvalitě, charakteru, nebo náboženství. Výběr navíc podporuje soutěž a inovaci všech škol. Odpůrci naopak varují, že tržní mechanismus vyhovuje jen bohatším a vytváří systém sociálně a kulturně segregovaných škol. Veřejné prostředky se dostávají soukromým poskytovatelům a veřejným školám zůstávají náročnější studenti a nižší rozpočet. Informuje server scio.cz.
Andreas Schleicher (oecd.org) |
Napříč OECD zeměmi navštěvuje 84 % studentů státní školy, 12 % soukromé školy, které jsou však financované ze státních prostředků, a 4 % soukromé školy nezávislé na státních financích.
V zemích, kde jsou soukromé školy financovány převážně ze státních zdrojů, jako je tomu ve Finsku, Nizozemí, Švédsku nebo i v Hongkongu a na Slovensku, dochází k menší sociální segregaci než v zemích, kde jsou soukromé školy financovány veřejně jen z méně než jednoho procenta (např. Řecko, Mexiko, Velká Británie nebo Spojené státy).
Podle Schleichera by však volba školy neměla být umožňována na úkor rovného přístupu ke vzdělávacím příležitostem.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
Většina inženýrů ma jakž takž zažité, že výsledný systém je kompromisem, v němž jsou vzájemně proti sobě jdoucí složky nějak omezeny.
Bohužel, sociální inženýři jsou v tomto výjimka...
Okomentovat