„Jediným kritériem pro nás bylo, aby žák zkoušku vykonal. Nepřišla jen jedna dívka, jinak všichni test psali. Dříve jsme přijímali jen podle prospěchu, teď nám to akorát zamíchalo pořadím,“ popisuje změnu oproti loňskému roku Kateřina Mrvová, ředitelka Středního odborného učiliště U Krbu v Praze. Reportáž Hospodářských novin se vrací k jednotným přijímačkám na střední školy.
„Nevzali jsme opravdu jen pár nejhorších. Ale viděl jsem, že řada škol neměla ani jednoho nepřijatého,“ uvádí ředitel Střední průmyslové školy Třebíč Zdeněk Borůvka. Na přijetí do oboru mechanik elektrotechnik u nich stačilo 15 bodů ze 100, na autotronika 16 bodů. Podobné to bylo také na ostatních učebních oborech s maturitou.
Ředitelé musí zveřejňovat počet bodů nejlepšího a nejhoršího přijatého žáka. Pohled na výsledkové listiny na několika školách prozradí, že jednotné přijímací zkoušky v této podobě nepomohou k tomu, aby na školy s maturitou nebyli přijímáni žáci, kteří nemají schopnosti maturitu udělat. „Testy nejsou špatné, ale v situaci, kdy je hodně škol a málo žáků, jsou zbytečné a administrativně zatěžují školy,“ míní ředitel Borůvka.
Celý text naleznete zde
2 komentářů:
15 bodů je více než nula. Je to dobré. Budeme mít kvalitní automechaniky (autotroniky) a někteří místní diskutéři pak mohou jezdit do autoservisů s dobrým pocitem, že mladý člověk se našel. Jestli jim najde i závadu na autě, to snad nebude tak důležité.
Nejde o kvalitní auto, ale o kvalitní život přece!
Hezké opravy všem!
Když si přečtu o učebních oborech z maturitou, to mi stačí, abych věděl, že to jsou "odborníci".
Když ještě objevují Ameriku,že přijímačky nezabrání přijetí nevzdělanců, tak to je čtenářský a učitelský masochismus.
Okomentovat