Byly to takřka zapomenuté osudy lidí, kteří kvůli nesouhlasu s poválečným vývojem skončili v uranových dolech. V rámci soutěže Eustory je připomněla šestnáctiletá studentka 5. A sokolovského gymnázia Markéta Šteklová. Se svou prací nakonec desátý ročník národního kola evropské dějepisné soutěže Eustory vyhrála. Jednou z cen je právo účastnit se summitu v Berlíně, na který se sjedou vítězové z řady evropských zemí. Rozhovor se studentkou přináší server iDNES.cz.
V rozhovoru padnou i tyto otázky a odpovědi:
Markéta Šteklová (ustr.cz) |
Je určená pro studenty středních škol, kteří pátrají po regionálních událostech 19. a 20. století či zajímavých osudech místních lidí. Soutěžící si mohli zvolit jakoukoli osobnost a odhalit její minulost, případně zjistit, jak konkrétní událost utvářela historii. Muselo se ale jednat o dosud neobjevenou, nikde nepublikovanou věc, která musela být skutečně autentická.
Jaké téma jste si zvolila?
Zaujal mne takzvaný třetí odboj na Sokolovsku. Konkrétně jsem se zaměřila na popsání jednoho prakticky neznámého případu politické perzekuce z 50. let, jenž byl v archivních materiálech označen jako „Michal Kičera a spol.“
O co šlo?
Jednalo se o skupinu, kterou zčásti tvořili vojáci sokolovské posádky, propuštění po únoru 1948. Ti nebyli spokojeni s novými poměry a hodlali navázat kontakty se západními organizacemi. Za tím účelem se pokusili sestavit vysílačku, vytvořili letáky, sháněli spolupracovníky a prostředky na další činnost.
Jak dlouho jste na tématu pracovala?
Asi půl roku. Bylo to docela náročné, jezdili jsme s panem učitelem několikrát i do archivů v Praze. Navštívili jsme Národní archiv, Archiv bezpečnostních složek a Vojenský historický archiv.
Celý rozhovor naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat