Na odměňování učitelů vláda uvolnila 404 milionů z obsluhy státního dluhu. Pedagogové si je mají od září rozdělit podle kariérního řádu, který bude 31. května projednávat Senát. Pokud ho schválí, rozdělí novela učitele do tří stupňů od začínajících po vynikající. Podle tohoto zařazení budou také odměňováni. O rozhodnutí kabinetu informovala ministryně školství Kateřina Valachová. Novinářům řekla, že ministři na její žádost předlohu odhlasovali jednomyslně. Informuje ČTK.
Kateřina Valachová (twitter.com) |
Kariérní řád počítá s tím, že každý začínající učitel bude muset od letošního září absolvovat dvouleté adaptační období, zakončené atestačním řízením na škole, kde bude působit. Ministerstvo školství odhaduje, že na školách zpočátku bude asi 3000 začínajících učitelů. Zařadí se mezi ně i pedagogové, kteří mají méně než dva roky praxe učení.
Nedávné změny ve školském zákoně předpokládají větší zapojení výchovných poradců při začleňování sociálně znevýhodněných dětí do společného vzdělávání. Systém pro ně počítá se specializačním příplatkem 1000 až 2000 korun. Snížení úvazků přímé pedagogické činnosti metodikům prevence doporučila ministerstvu Česká školní inspekce. Jejich pedagogickou práci v hodinách by měli zastat jiní učitelé.
Sněmovna při schvalování se souhlasem Valachové stanovila také příplatky pro třídní učitele, a to na 1000 až 1500 korun měsíčně.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
Věta - pro naše děti chci ty nejlepší učitele zní, jakoby by se měl rozdělovat mezi kantory bůhvíjaký balík na osobní ohodnocení. Přitom těch 404 milionů je pouze na rozjezd karierního řádu, a to na pokrytí specializačních příplatků a příplatků pro uvádějící učitele. Kromě pár stovek pro třídní učitele z toho naprostá většina kantorů neuvidí ani korunu. Jako ostatně neviděla ani korunu z těch 2 %, které šly do nadtarifů při minulém zvýšení.
Kdyby Kačenka přidala nulu, možná už by to něco vyřešilo :D Takhle je to zase jen předvolební PR.
Neměla být tisícikoruna za druhý stupeň?
Z tohoto článku nic takového nevyplývá!
Okomentovat