Ministerstvo školství pracuje na komplexní revizi rámcových vzdělávacích programů, která by měla vést k vytvoření odlišných maturit pro gymnázia a střední odborné školy. V rozhovoru s ČTK to řekla ministryně školství Kateřina Valachová. Nový způsob ověřování by měl fungovat od roku 2022, kdy se povinnou součástí státních maturit stane zkouška z matematiky.
Kateřina Valachová (twitter.com) |
V současnosti je podle ministryně systém nastaven tak, jakoby byl výstup z gymnázia a střední odborné školy shodný. "Myslím si, že poslední dva roky, ale celkově v dekádě je zřejmé, že tomu tak není," řekla. V roce 2021 či 2022 by proto měl být jiný jak obsah vzdělávání, tak i obsah ověřování znalostí a dovedností.
Valachová se domnívá, že je nutné udělat pořádek v rámci velkého množství různých středoškolských oborů. Není podle ní zcela jasné, zda se některé obsahově nepřekrývají nebo jestli jsou vůbec potřebné. Do roku 2018 chce proto rámcové vzdělávací programy nastavit tak, aby bylo jasné, co se v rámci oboru učí a z čeho by měl být maturant zkoušen.
Nyní podle ní Národní ústav pro vzdělávání intenzivně pracuje na úpravách vzdělávacích programů středoškolských oborů, které začaly před dvěma roky. "Když to nebudeme mít hotovo, tak nebudeme schopni dobře diskutovat o tom, jak máme mít nastavenu síť z hlediska páteřních oborů středních škol," vysvětlila. Nově vypracovanou analýzu o síti páteřních oborů středních škol chce v květnu projednat s hejtmany.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
No hezké. Ale i mezi obory odborných šklol jsou obrovské rozdíly. To budete členit maturitu i podle oborů? RVP všem nacpali stejnou matematiku. Přitom požadavky na matematiku u elektrotechnika jsou úplně jiné než u policisty. To jsem zvědav, co NUV bez kantorů vymyslí.
Okomentovat