Školy ve Šluknovském výběžku bojují o žáky. Třeba v Krásné Lípě nabízí na základní škole výuku alternativními metodami. Střední škola ve Varnsdorfu pro změnu vsadila na sociální sítě. V Chřibské zase chtějí zavést školní autobus, aby mohli svážet děti z okolních obcí. A už v minulosti tam založili třídu pro žáky se vzdělávacími obtížemi. Informuje Český rozhlas.
Jan Kolář (krasnalipa.cz) |
Mít školu v obci je záležitostí nejen prestiže, ale i peněz. Za jednoho školáka na základní škole dostane zřizovatel skoro 58 tisíc korun. Udržet si školu tak chce i Krásná Lípa na Děčínsku. Ta vsadila na alternativní styl výuky.
„Doufám, že opět uspějeme díky zájmu o tu alternativní třídu a inovativní způsob výuky,“ říká nezávislý starosta Jan Kolář a pokračuje: „Ta čísla z matriky úplně veselá nejsou letos by to mělo být 37 dětí, od roku 2014 z 52 dvou dětí se v roce 2020 dostaneme na 26 dětí, to už je hodně nepříjemné.“
Celý text a reportáž ke stažení naleznete zde
4 komentářů:
Ještě, že k nám nevede dálnice. To by si pro naše děti jezdili Pražáci.
Je v městečcích Šluknovského výběžku práce? Není.
Kde chtějí mít děti pracující rodiče? Tam kde pracují (větší města) - je to praktické.
Kdo má děti ve škole v městečcích? Ti co nepracují - je to praktické.
Jací žáci převažují v městečcích? Žáci nepracujících rodičů - jsou tam levné ubytovny.
Dá si pracující rodič dítě do takového kolektivu? Nedá - nanejvýš hubou v předvolební kampani.
A i když se náhodou řediteli školy podaří sehnat kvalifikovanou "srdcařskou" učitelskou sílu, brzy odejde znechucena popotahováním po různých plátcích, že učí segregovaný kolektiv (to se stalo známé).
Takové školy pak berou už opravdu cokoliv. :(
Abych končila pozitivně, vzpomněla jsem si na jednu budovatelskou básničku:
"Ve Šluknovském výběžku, kosí Vojta vojtěšku....tak vysoké výtěžky, nemaj žádné výběžky."
Kde je vojtěšce konec. Všude jen tráva a krávy. Když se tu povede vychovat chytré dítě, jistě tady nezůstane. Když chceme získat žáky, stačí slíbit svačiny zdarma.
A nejen Šluknovský výběžek se potýká s těmito problémy. Jde v podstatě o velkou část Sudet. Chybí tam práce. Kdo může a má aspoň trochu pod čepicí mizí rychlostí blesku. Co udělaly vlády v minulosti a současnosti pro rozvoj pohraničí? Nic, jen samé proklamace a to hlavně v předvolebním období.
Okomentovat