„Náboženství do českých škol v žádném případě nepatří. V tomto duchu se na svém blogu vyjádřila ministryně školství Kateřina Valachová. „Můj úřad ani já v žádném případě nepodporujeme průnik žádného náboženství do školních osnov, do výuky, do školního systému. Pokračujeme ve směřování, které vychází do značné míry z masarykovských tradic. (...) Podle našeho názoru nepatří náboženství do školy vůbec. (...) České školství je sekulární (bez náboženství) a tak to také bude. Přinejmenším dokud budu ve svém úřadu,“ napsala ministryně v reakci na poplašné zprávy šířené na sociálních sítích, že se do škol vkrádá tu islám, tu křesťanství. Zda si vyděšené příspěvky z Facebooku zaslouží obsáhlou reakci ministryně, nechme stranou. Raději se podívejme, jak to s náboženstvím v tuzemských školách reálně je,“ píše Barbora Cihelková v reportáži o vbýuce náboženství na školách v Česku v Lidových novinách.
Barbora Cihelková (facebook.com) |
Pro srovnání: ve stejném roce navštěvovalo české základní školy podle údajů ministerstva školství 868 tisíc dětí. Římskokatolické náboženství tedy absolvovalo méně než pět procent z nich. Není to sice mnoho, tak úplně „sekulární (bez náboženství)“, jak ministryně Valachová na svém blogu napsala, ale české veřejné školství přece jen není.
Svědčí o tom ostatně i několik odstavců školského zákona, které výuku nepovinného náboženství právně ukotvují: „V základních školách zřizovaných státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí se vyučuje náboženství jako nepovinný předmět, pokud se k předmětu náboženství přihlásí ve školním roce alespoň sedm žáků školy,“ píše se zde pod paragrafem číslo 15.
Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin
6 komentářů:
Snad jediná věc, ve které by měla Valachová pravdu, kdyby v té věci kromě řečí něco udělala.
Doufám, že se někde přihlásí skupinka jediistů a bude se hledat mistr Joda.
A jak se tedy výuka náboženství platí, když o ní nemá ministerstvo žádné informace? Že by to bylo tak, že na naší škole, kde se vyučuje náboženství 9 hodin, sponzorují výuku náboženství a polovinu úvazku kantora ze svých nenárokových složek platu ostatní vyučující? Je todleto možný? No možný to je.
U nás škola pouze poskytuje prostory. Učitel náboženství zcela určitě není placen ze školních peněz. Platí si to církev sama.
No jo paní Karvaiová, v tom případě zřejmě realizujete výuku náboženství jako zájmový kroužek. To si ovšem my v silně religiózní oblasti nemůžeme dovolit, to by lidi a lidovci vládnoucí v obci ředitele sežrali i s botami, a tudíž realizujeme výuku náboženství jako nepovinný předmět, údajně na to dostáváme i nějaké to Kč od kraje, tedy v podstatě od státu. On je to jaksi důsledek toho, že u nás nebyla provedena odluka církve od státu. To Kč od kraje, ale prý není tak vysoké, aby to celé pokrylo. Ale protože jsme se v minulých letech dostali i do situace, že učitelé sponzorovali i asistenty, protože peníze na ně poslané nestačily ani na minimální mzdu, tak už se v našem školství nedivím ničemu a tu cca stovku měsíčně církvi, ač ateistka jako poleno, přihodím.
Che, když tak přemýšlím nad inklinacemi mých studentů... myslím, že sedm vyznavačů Síly bych dala ba příští školní rok dohromady!
Okomentovat