Hned tři dny po spuštění se do projektu „Nenech to být“ dvou brněnských studentů gymnázia, který pomáhá například šikanovaným žákům, zaregistrovala zhruba stovka škol. Děti a jejich rodiče mohou přes internetové stránky nebo mobilní aplikaci „Nenech to být“ anonymně upozornit, že se v třídním kolektivu děje něco špatného. Hlášení se dostane k „metodikovi prevence“, který na škole musí ze zákona působit. Problém je ale v tom, že to většinou jsou učitelé, nikoli vystudovaní psychologové. Reportáž přinášejí Lidové noviny.
O psychology je v českém školství nouze. Potvrzuje to viceprezident Asociace ředitelů základních škol Pravoslav Němeček: „Je jich málo a těžko se shánějí.“
Jarmila Balážová (youtube.com) |
Přitom podle Němečka je přítomnost psychologa ve škole nejlepší cestou, jak vybřednout ze všech problémů, které svírají dětské kolektivy. A v situaci, kdy se rozběhla naplno inkluze, by podle něho měla být automatická. „Školy, které ho nemají, se obracejí na poradenská zařízení nebo tu funkci někdo supluje, i neodborně. To je ale na dlouhé lokte a je to zkrátka komplikovanější,“ popisuje Němeček.
Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin
0 komentářů:
Okomentovat