Česko je jednou z posledních zemí, kde v ústavech běžně končí batolata a předškoláci. Ústavní péče je navíc roztříštěná pod správou tří různých resortů, což řešení problému komplikuje. Ministryně Michaela Marksová, Kateřina Valachová a ministr Miloslav Ludvík mají do června předložit vládě plán řešení. Zásadní reforma kritizované české praxe však může „vyšumět“ do ztracena. Reportáž přináší server iDNES.cz.
Kateřina Valachová (twitter.com) |
Vláda loni v listopadu svým usnesením uložila šéfům resortů práce a sociálních věcí, školství a zdravotnictví, aby společně vypracovali plán na sjednocení služeb pro ohrožené děti pod jeden resort a na omezení možnosti umisťovat předškolní děti do ústavů. Návrhy mají Marksová, Valachová a Ludvík předložit do 30. června. Sjednocení by znamenalo přesun všech typů ústavů do kompetence MPSV.
Dle informací iDNES.cz však jednání váznou a ministerstva školství a zdravotnictví se před blížícími se volbami k zásadní reformě ústavního systému, která by vyvolala vlnu kritiky ze strany krajů a zástupců ústavů, příliš nehlásí.
Kateřina Valachová, do jejíž gesce spadají diagnostické a výchovné ústavy a dětské domovy, sjednocení ústavní péče pod MPSV nakloněna není. „Síť institucionálních zařízení plní hlavně výchovnou a vzdělávací funkci, proto má zachování gesce MŠMT v oblasti diagnostických a výchovných ústavů smysl,“ uvedl tiskový odbor MŠMT pro iDNES.cz.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat