Téma nízkých platů učitelů je dlouhodobě podstatnou součástí všech diskusí o školství, pochopitelně i diskusí na České škole. A přidávají se i další důvody nespokojenosti učitelů: Každý jejich práci rozumí a mluví do ní, každý ji kritizuje, ministerstvo s nimi nekomunikuje, neustále se připravují, realizují a odvolávají nějaké změny, názory pedagogů z terénu málokoho zajímají, je to chaos, chybí koncepce... Mohou s tím udělat něco sami učitelé. V tomto kontextu mluví Tajný učitel o potřebě „generální stávky“. V diskusi k textu Marka Adlera „Chybí tisíce učitelů. Média i ministerstvo školství problém podceňují“.
Tajný učitel píše:
Ministerstvo platy na potřebnou úroveň nenavýší i kdyby chtělo. Nemá páky na Babiše. Řešením by byla generální stávka, po vzoru lékařů či řidičů autobusů. To by bylo slovo do politické pranice. Stávka ale nebude; definitivy, svý jistý, děti jako rukojmí apod. Takže co? Takže nic. Třeba, až jednou přijde na řadu nucená domácí škola, popřípadě 50 plus km dojíždění, protože jednoduše nebude, kdo by učil, něco se stane. Je potřeba z toho udělat mediální a volební třesk.
„Výrok týdne“ Tajného učitele: Řešením by byla generální stávka
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
10 komentářů:
Včera bylo pozdě. Ted nepotřebujeme komoru. Ted potřebujeme vyhnat Dobšíkovy jakoodbory a vytvořit nové skutečné. A přestat být připo**aní!!!
Fakt jsem se rozesmál :-) :-)
"Řešením by byla generální stávka, po vzoru lékařů či řidičů autobusů."
Generální stávka učitelů, to je absurdní a absolutně nereálné. Stále se najde velká část kantorů, kteří jsou vděční za to, že mohou chodit do školy učit a tak si přivydělat například k mrzkému důchodu.
"...protože jednoduše nebude, kdo by učil,"
Ani z toho nemám strach, stále se najdou kantoři, kteří budou chtít učit i za menší peníze.
Otázkou je, jaká pak bude třeba kvalita výuky, jaký podíl bude v budoucnu soukromých škol, kdo bude mít na školné a kdo ne.
Je jasná věc, že věkový průměr učitelstva v republice se stále zvyšuje a pokud ad absurdum budou jednou učit samí důchodci, tak si nikdo na platy stěžovat nebude :-) :-)
Petr (důchodce)
Ta měla být dávno. Ale učitelé se nikdy nedomluví. Každý typ školy má jiná specifika.
Hlavně učitelky vydělávajících manželů, které se starají o děti a kterým o peníze ani nejde. Pro ně je důležité být doma co nejdřív a pokecat si s kolegyněmi. Ty do stávky nikdy nepůjdou.
Prvním stávkokazem bude hádejte kdo? No přece Tajný.
Nemyslím si, že stávka je obecně správný způsob jednání. Pokud člověk učí proto, že ho to baví, pak se smiřuje i s tím finančním ohodnocením. Pokud chce více peněz, musí holt jít pracovat jinam. Stávkou se ještě nikdy ničí hodnota na trhu práce nezvýšila.
Tajnej, když jsou tak chytrej, jdou pracovat do komerční sféry. Vydržel by 14 dní, vědí?
http://ekonomika.idnes.cz/rust-platu-cesko-slovaci-polaci-nemci-d8a-/ekonomika.aspx?c=A170310_203622_ekonomika_och
"Stávkou se ještě nikdy ničí hodnota na trhu práce nezvýšila.
Nevím jak na trhu, ale výplatních páskách ano...
Jen asi tak od roku 1990 tady máme kapitalismus. A kapitalista sám od sebe platy zvyšovat nebude. Proč by to asi dělal? O platy si musíme říct. To jsme už zkoušeli a nic. Takže zbývá jediné. Stávka!!! Nebo znáte nějakou jinou možnou cestu?
Pokud člověk učí proto, že ho to baví, pak se smiřuje i s tím finančním ohodnocením. Pokud chce více peněz, musí holt jít pracovat jinam.
Každý má jen takové postavení, jaké si dokáže vylobovat nebo vybojovat.
Na volném trhu může kvalifikovaný pracovník pohrozit svým odchodem, nebo skutečně odejít. Moudrý podnikatel se takovým extrémním situacím snaží předcházet. Pochopitelně má k tomu své limity určené prosperitou firmy. To zase chápou soudné odbory i zaměstnanci samotní. (Občasné excesy obou stran teď neřeším, jde mi o princip.)
Jenže ve státním sektoru tento způsob vyjednávání zjevně nefunguje.
O platy lékařů se stát také začal zajímat až v okamžiku, kdy sáhli k nátlakovým akcím. O výši platu konkrétního učitele navíc nerozhoduje "cena" kterou má pro svého zaměstnavatele, ale shůry stanovené tabulky. Dokonce ani samotný ředitel v podstatě nemůže nijak významně ovlivnit výši odměny, aniž by tak učinil na úkor ostatních.
Tristní je, že k nátlakovým akcím teď nejspíš skutečně nedojde.
Šanci na úspěch by čistě teoreticky měla, kdyby se učitelům podařilo na svou stranu získat veřejnost. Jenže učitelé přece dostali "přidáno". A čeká je "kariérní řád", tak co by ještě chtěli... (Navíc už tak nic nedělají, mají samé prázdniny,...)
Navíc by taková akce byla dávána do souvislosti s blížícími se volbami.
Mne práce učitele baví a docela mi vadí, že mám na výběr pouze z možností být "užitečným idiotem" nebo odejít do komerční sféry.
Okomentovat