Nízké platy i malá prestiž učitelského povolání. To jsou důvody, proč studenti maturitních oborů nechtějí na pedagogické fakulty. Ukázal to průzkum pro Univerzitu Karlovu. Informuje Český rozhlas.
Petra Holečková (scac.cz) |
„Pouze polovina z těch, kteří uvažují o tom, že si podají přihlášku na nějaký pedagogický směr, je přesvědčená, že učit půjde. Čtvrtina z těchto studentů neví a další čtvrtina si myslí, že prostě nenastoupí a že se danému oboru věnovat nebude,“ popisuje situaci Holečková.
Plat nastupujícího učitele se dnes pohybuje kolem dvaceti tisíc korun. A to od učení odrazuje i mladé pedagogy. Podle bývalé děkanky pedagogické fakulty Radky Wildové ze škol často utíkají třeba po dvou letech praxe.
„Do dvou let absolventi pedagogických fakult zakládají rodiny, hledají si bydlení a chtějí si vzít hypotéky a jejich plat je stále 20 tisíc, což je opravdu velmi málo. Takže do praxe jich nastoupí docela dost, často ale práci opouštějí z ekonomických důvodů,“ řekla Wildová.
Celý text naleznete zde
5 komentářů:
Asi to nebude jenom tím platem, na vině je také celkově nízká společenská prestiž učitelů.
Do dvou let absolventi pedagogických fakult zakládají rodiny, hledají si bydlení a chtějí si vzít hypotéky a jejich plat je stále 20 tisíc, což je opravdu velmi málo. Takže do praxe jich nastoupí docela dost, často ale práci opouštějí z ekonomických důvodů,“ řekla Wildová.
Jasně. A teď ty absolventy ještě Valachová dorazí svým kariérním řádem! Pro zakládání rodiny, hledání bydlení a braní hypotéky je nejistý pracovní poměr úplně ideální podmínkou.
Neblázněte! To přece na MŠMT nemohou vědět. Nejdřív to musí spustit, aby získali nějaká data. Teprve pak to upraví. Ale paní ministryně nedávno řekla, že učitelů je dost. Možná je to geniální nástroj, jak řídit trh práce v oblasti školství. Jen to nepřepísknout.
A neměli by udělat průzkum, zda bude v noci tma?
A neměli by udělat průzkum, zda bude v noci tma?
Nepospíchejte. Nejdřív je potřeba tak za 50 mega vydefinovat, co je noc a co je tma.
Okomentovat