Všechny školy se už dnes podle náměstkyně hejtmana pro oblast školství Ivany Bartošové řídí principy zdravé výživy. Mají limity na tuky, cukry, ovoce, zeleninu nebo maso.
„My chceme jít ještě dál. Plánujeme prosadit, aby se ještě více odbourávaly tuky, cukry, aby se nevyužívaly různé granuláty, polotovary, a aby se primárně vařilo ze zdravých potravin. Jídelníček musí být pestrý a musí odpovídat dnešním trendům,“ řekla deníku Právo Bartošová.
Ivana Bartošová (kduplzen.cz) |
Hejtmanství v únoru uzavřelo memorandum o spolupráci s Asociací školních jídelen, Státním zdravotním ústavem, Českou školní inspekcí, krajskou hygienickou stanicí a Plzní. Subjekty se shodly, že založí tzv. Krajské centrum sdílené praxe v oblasti školního stravování.
„Nová platforma vytvoří komfortní prostředí nejen pro sdílení praxe a pro metodické řízení pracovníků školních jídelen, ale také by měla přispět k tomu, abychom měli v rukou výstupy v oblasti návrhů legislativních změn,“ upřesnila náměstkyně.
Řada škol se ale v oblasti stravování potýká s problémy. Například některé venkovské školy špatně shánějí vybrané suroviny. Dalším problémem je nedostatek kvalifikovaného personálu. Zkušenější kuchaři totiž podle Bartošově odcházejí za lepším platem do hotelů nebo restaurací. „Ve školách také často narážíme na konzervativní přístup. Tvrdí nám, že děti zdravě jíst nebudou. To ale podle nás není cesta. Musíme působit i na osvětu. Věřím, že si děti na zdravý způsob stravování postupně zvyknou,“ doplnila Bartošová.
Celý text naleznete v dnešním vydání deníku Právo
0 komentářů:
Okomentovat