„Pak konečně stáčí řeč na školství. Netváří se jako reformátor, spíš jako ten, kdo by chtěl změny zastavit. Škola má „učit číst, psát, počítat, a ne fungovat jako komunitní centrum“, prohlašuje. „Je módní říkat, že se mají děti hlavně cítit ve škole dobře. Myslím si ale, že ve školách mají děti hlavně překonávat překážky.“ Taky říká, že by se toho mělo hodně zrušit – povinný rok ve školce před nástupem do školy, devátá třída, seznam povinné látky zvaný rámcový vzdělávací program, „který stejně nikdo nečte“. Zavedl by „důslednost“ a pomocí častých testů by vymáhal znalosti,“ popisuje reportér Respektu Marek Švehla vystoupení Václava Klause na besedě v Kyjově.
Švehla pokračuje:
Václav Klaus (ods.cz) |
Potřebné razanci vystoupení pomáhá i značně benevolentní vztah k číslům. Špatný školský zákon má v podání školského experta tři sta stran (v reálu polovinu), inkluze stojí devět miliard (pro první dva roky se počítá s třetinou), cenu interaktivních tabulí, které slouží jako důkaz nesmyslných evropských dotací, nadsadí desetkrát.
Jako vzor pro Česko zmiňuje Klaus Čínu, kde „nemůže studovat každý jako u nás, je tam konkurence a děti musí makat“. Když si pak jeden z posluchačů postěžuje na úpadek civilizace, Václav Klaus uklidňuje: „Celosvětově se něco mění k lepšímu, lidi se začínají bouřit. Vidíme v Americe, v Polsku, v Maďarsku, zčásti v Rakousku, že je tady naděje. Hájíme přirozené věci a kyvadlo vývoje se jednou vrátí.“
„Kantory si určitě získá, díky němu je v politice konečně někdo, kdo školství rozumí,“ raduje se jeden z účastníku diskuse, učitel češtiny. „Mluvil mi z duše. Učitel má být náročný. Teď je to samá škola hrou, rušení přestávek, slovní hodnocení. Ale dril je nutný, bez toho se násobilku nenaučíte,“ říká také učitelka učící v Kyjově na prvním stupni. Její společnice, pracovnice laboratoře z místní nemocnice, přikyvuje: „Dneska vystuduje každý debil. Ti absolventi, co k nám přicházejí, to je hrůza.“
Celý text naleznete v aktuálním vydání týdeníku Respekt
8 comments:
Bohužel politiků, kteří by k problémům ve školství přistupovali vyváženě a nedemagogicky a populisticky, je málo.
Pokud je Valachová neomarxistka tak Klaus junior je populistický kryptofašista...
Tak projednou souhlasím s Tajným Uč.
Což - paradoxně - znamená, že jsou oba extrémní ve svých názorech. Takže také souhlasím ;-)
MŠMT je pátou kolonou ve vzdělávání naší populace. Pokud něco hyne (hnije) pomalu, celý systém se vysiluje. Když už jsme tak svobodomilní, proč nenechat školy (učitele) a rodiče zvolit možnost udělat školy s kreditem a školy obyčejné? Ano rodiče by chtěli mít děti vzdělané stát také, ale co náročnost? Nechcete matematiku? Dobře mějme počty. Ale lepší střední škola přijme (pokud bude chtít být lepší) jen absolventy volitelného předmětu matematika. Ať mají všichni vyznamenání nebo dokonce samé jedničky! Nebo jen papír na doložení završení základního vzdělání, stejně teď už nezjistíte, zda bylo vzdělávání podle upraveného ŠVP... Kdo chce než počítat do sta, ať se naučí do sta a jestli půjde na gymnázium, jeho volba. Jednou si tu vejšku stejně udělá!
Na jednu stranu je pozitivní sledovat, jak se z mediální ikony moderního/soukromého školství stává konzervativní vyvrhel. Třeba pokrok jednou semele i Kartouse...
Na druhou stranu je taky zajímavé sledovat ten kojzarovský styl Švehly. Akce byla pořádaná buňkou ODS. Tu jsem nikdy nevolil a myslím, že z lidí, s kterýma mluvím, ji taky skoro nikdo opakovaně nevolil... Ale tak nějak myslím, že necelý rok před volbami už jede kampaň a k té bychom mohli přistupovat volněji...
"Třeba pokrok jednou semele i Kartouse"
On už semlel, akorát mu to neřekli.
Post a Comment