„Bývalý šéf odboru ministerstva školství Viktor Kubát byl členem koordinační skupiny pro čerpání dotací. Následně z těchto dotací zažádal o proplacení 16 projektů ve výši 32 milionů korun pro svůj spolek. A obce vedené stranickými kolegy,“ píše Eliška Hradilková Bártová pro server HlidaciPes.org. Přinášíme nekrácený text.
Eliška Hradilková Bártová (facebook.com) |
Je půlka podzimu loňského roku a zástupci dvou resortů – školství a sociálních věcí, se scházejí, aby společně projednali čerpání evropských peněz na podporu zaměstnanosti.
Tématem schůzky jsou mimo jiné granty č. 27 a 28 na podporu rovnosti žen a mužů. Na jednání se hovoří o tom, že v nich zbývá velký objem peněz k vyčerpání, protože bylo podáno málo projektů.
Jedním z těch, kdo se diskuse za ministerstvo školství aktivně účastní, je Viktor Kubát, tehdejší šéf odboru dalšího vzdělávání.
Dva měsíce poté přichází podle zjištění HlídacíPes.org do grantové výzvy č. 27 a 28 šestnáct zcela identických projektů k nastolení genderové vyváženosti ve vybraných obcích. Pod žádostmi za celkem 32 milionů korun je podepsán ministerský úředník Viktor Kubát se svojí ženou Lucií.
Žádost o evropské peníze podali prostřednictvím sdružení Vzdělávací a inovační institut, které Kubát založil, a v němž kromě jeho ženy působí také další úředník ministerstva školství Kamil Jan Svoboda.
Kromě členství ve spolku pojí oba i stranická příslušnost ke KDU-ČSL. Jak vyplývá z následné analýzy projektů HlídacíPes.org, 11 ze 16 podaných projektů je cíleno na obce v jejichž čele stojí starostové zvolení právě za KDU-ČSL.
Navíc v některých obcích, kde má být dle projektu teprve nastolena rovnost žen a mužů, jsou už ženy dávno ve vedení. Další dotčené obce o projektu vůbec neví, v jiných zase chybí obecní rada, která má být podle projektu klíčovou cílovou skupinou.
Předsedu KDU-ČSL a místopředsedou vlády nechává případ klidným a nespatřuje v chování spolustraníků Kubáta a Svobody žádné pochybení. “Informoval jsem se na to a pan Kubát mi řekl, že ta vaše konstrukce je vadná. Neměli na to žádný vliv a nic neovlivňovali, tím pádem je to v pořádku,” uvedl Bělobrádek.
Na dotaz, zda nespatřuje v chování Kubáta střet zájmů, či jeho jednání nevnímá minimálně jako neetické, předseda strany Bělobrádek pouze opakuje: “Pokud o ničem nerozhodují a nic neovlivňují, tak v tom nevidím problém.”
Ministerstvo nyní projekty vyhodnocuje; devět projektů Kubátova spolku už úspěšně prošlo prvním kolem. Pět projektů spolek sám stáhl, dva neprošly kvůli formálním nedostatkům.
Reakce ministryň obou resortů redakce připravuje. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) zatím reagovala jen stručně v SMS (doslova odepsala: „Pane bože.“) s tím, že vše prověří a vyjádří se. “Ihned prověříme,” vzkázala kolegyně z resortu školství Kateřina Valachová (ČSSD). “Samozřejmě by se mně něco takového vůbec nelíbilo.”
Žádná vata
Místopředseda organizace KDU-ČSL na Praze 9 Viktor Kubát, který v době podání projektů vedl ministerský odbor (nyní je řadovým úředníkem resortu školství) svůj podíl na projektech nejdříve při rozhovoru popřel.
„Nemám s tím nic společného,“ řekl suverénně Viktor Kubát, jenž přišel na schůzku symbolicky oblečen v modré a žluté – barvách lidovců. „Jsem v klidu, nepochybil jsem,“ dodal.
Po konfrontaci s faktem, že redakce má k dispozici projekty, kde je jeho jméno uvedeno coby kontaktní osoba, nabídl vysvětlení: „Paní, co to chystala, mě tam napsala omylem.“
Posléze ale během hovoru opět otočil: „Samozřejmě o tom vím, měl jsem na starosti věcnou náplň těch projektů. Ale to se nedá brát jako střet zájmů. Až bychom ty granty dostali, tak bych to samozřejmě svému zaměstnavateli nahlásil.“
Zároveň popřel, že by využil informací, které coby ministerský úředník měl, ke svému obohacení, respektive k získání dotací pro spolek, který založil.
„V tom spolku formálně nepůsobím, jen moje žena,“ reaguje nejprve Kubát, posléze ale otevřeně dodává: „Pokud bychom ty dotace získali, zaplatí se tím zaměstnanci na dva roky, i moje žena. A pokud se se mnou nerozvede, tak to něco přinese i mně, respektive do našeho rodinného rozpočtu.“
Kubát také nejdříve popřel, že by stranická příslušnost starostů vybraných obcí byla cílená. „Nic v tom nehledejte, to je absolutní náhoda,“ reagoval při první otázce.
I v tomto případě ale posléze předložil jiné vysvětlení. „Ano, využila se ta linka kontaktů mezi lidovci, které máme, ale to je zcela legitimní,“ konstatuje Kubát. „Navíc, jsou to tak malé peníze, že tam není žádná vata pro lidovecké starosty. Jestli ten projekt skončí bez ztráty, tak to bude zázrak.“
Vyvážit vyvážené
V malé obci ležící u Slavkovského lesa s necelou tisícovkou obyvatel Bečov nad Teplou stojí v čele starostka Oľga Haláková (KDU-ČSL), další čtyři ženy pak zasedají v devítičlenném zastupitelstvu.
Přestože právě tato obec může být příkladem genderové vyváženosti, je uvedena na jedné z 16 žádostí o grant pro rovnost žen a mužů, který podal spolek ministerského úředníka Kubáta.
Na to, že během dvou let zajistí v Bečově genderovou rovnost, žádá Kubátův spolek po státu 1,9 milionu korun. K zajištění rovnosti žen a mužů v Bečově bude podle projektu zapotřebí hned několik pracovníků – například odborný garant projektu, odborný asistent, koordinátor osvětových akcí, poradce pro rovnost mužů a žen nebo poradce pro fundraising.
V obci ale nemají o projektu ani tušení. „Vůbec o tom nevím, slyším o tom prvně,“ řekla HlídacíPes.org překvapená starostka Bečova Haláková. „Navíc tady by to ani nemělo smysl, protože tu máme samé ženy,“ dodává se smíchem.
Z analýzy HlídacíPes.org vyplývá, že také v dalších třech městech, na které byly projekty napsány, jsou starostkami ženy. V dalším zase ženy vedou všechny tamní odbory. Co tedy bude spolek za dva miliony korun v takových obcích dělat?
„Že tam jsou už ženy, to bych neviděl jako problém, mně to dává logiku i tak,“ reaguje bez skrupulí na nesrovnalosti Kubát. „Tak se tam zaměříme třeba na slaďování osobního a profesního života a zřídíme zaměstnancům třeba dětský koutek.“ O tom ovšem není v projektu ani zmínka.
Ve čtyřech obcích pak neexistuje rada, která je přitom v projektech Kubátova spolku uváděna vedle zastupitelstev jako druhá hlavní cílová skupina. „Když nemají radu, tak mají aspoň zastupitelstvo a zřizují vlastní organizace, kde se to dá implementovat,“ netrápí se tím Kubát. „Nechápu, co v tom hledáte, klidně vás pak vezmu podívat se, jak ten projekt běží.“
Ministerstvo práce by mělo hodnocení projektů uzavřít do konce března.
Zdroj: Eliška Hradilková Bártová: Dotační byznys ministerského úředníka: projekty z evropských peněz za 32 milionů
0 komentářů:
Okomentovat