Část učitelů chce založit novou pedagogickou komoru, která by měla zastupovat jejich profesi a fungovat podobně jako Česká lékařská komora a další profesní komory v ČR. Chtěli by prosadit zákon o komoře a stát se tak partnerem v jednáních s ministerstvem školství. Ministerstvo školství na dotaz ČTK uvedlo, že vznik komory, která by reprezentovala zájmy všech učitelů, by uvítalo. Zřídit ji ale považuje za obtížné.
Radek Sárközi (facebook.com) |
Na jaro plánuje vznik přípravného výboru komory a založení spolku Pedagogická komora, který by usiloval o ustanovení komory zákonem. Jádrem komory by se měly stát Učitelské profesní sdružení a Společnost středoškolských pedagogů.
Současná situace, kdy za učitele mluví řada asociací, odbory a různé neziskové organizace, ministerstvu nevyhovuje. Existence komory by podle ministerstva byla lepší z hlediska řízení, obrany před politickými tlaky a komunikace při prosazování různých opatření. Myslí si ale, že učitelé mateřských, základních a středních škol nejsou příliš ochotni se jednotně sdružit.
Učitelé mohou nyní na internetu hlasovat o tom, zda by členství v komoře mělo být povinné a kdo by měl být členem. Zatím jich svůj názor vyjádřilo asi 250 a 90 procent odpovědí byla podle Sárköziho pro povinné členství pro učitele základních a středních škol. V mateřských, základních, středních, vyšších odborných školách a konzervatořích v Česku podle statistik ministerstva školství působí více než 153.000 učitelů.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat