"Polské školství čekají zásadní reformy. Jde při nich také o to, čím by měli malí Poláci na základní škole zaplnit své čtenářské deníky, aby si vybudovali vztah k literatuře a rodnému jazyku. Učitelé se při jejich posuzování mají řídit jednotným kánonem povinné a doplňkové četby. Nová pravidla povinné literatury připravila skupina odborníků jmenovaná ministerstvem školství. Předseda komise Andrzej Waśko v nedávném rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza vysvětloval, proč jsou příběhy spisovatelky J. K. Rowlingové o Harrym Potterovi přesně tím typem knížek, které by polské děti číst neměly," píše Filip Rožánek v komentáři pro Hospodářské noviny.
Filip Rožánek (linkedin.com) |
Komentátoři Gazety Wyborczy celkově označili ohlášené reformy za návrat do devatenáctého století. Vládní plány se nelíbí ani učitelským odborům. Důvody k tomu mají různé, Waśkův originální přístup k povinné literatuře pro školáky na základním stupni je jenom jeden z nich.
Tvorba J. K. Rowlingové už dříve dráždila konzervativní katolíky, jejichž internetové debaty o teologickém výkladu sedmidílné ságy a údajné propagaci okultismu působí na českého čtenáře jako horečnaté halucinace.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
"Nechci hodnotit, co se děje v Polsku, a už vůbec ne na politické úrovni, ale fakt, že polská veřejnost nebyla spokojená s tím, co se děje ve školství, vedl politiky k tomu, aby se snažili přijít s nějakými návrhy." - říká v současné době Bob Kartous. Nelze nedat do souvislosti.
U nás jsem o žádné povinné četbě pro žáky základních škol už dlouho neslyšel, s výjimkou pitomostí šířených MfD (?), na které zde poukázal Zdeněk Sotolář.
Harry Potter dráždil fundamentalisty. Ti rozumější naopak hledali cesty, jak využít popularity HP. Viz https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/109331/?lang=cs
Okomentovat