"Informace o tom, že sociální demokratka Kateřina Valachová se rozhodla zastavit rozšiřování neveřejných škol, je potvrzena. Některé školy už dostaly zamítavé stanovisko, jiné měly možnost nahlédnout do svého spisu, z něhož je jasné, že je zamítavé stanovisko čeká. Desítky iniciativ po celé republice se v tuto chvíli dozvídají, že jejich několikaleté úsilí založit školu přijde vniveč. Z neveřejných škol se tedy velmi pravděpodobně stane silné volební téma, protože míra rozhořčení rodičovských skupin v regionech, kde se o školy žádalo, je velká," píše Tomáš Feřtek pro server Respekt.cz.
Feřtek pokračuje:
Tomáš Feřtek (eduin.cz) |
Politická objednávka putovala nějakou dobu po ministerstvu. Pravděpodobně proto, že některá oddělení se odmítla téhle divné hry zúčastnit. Ono je složité otočit o sto osmdesát stupňů a hledat argumenty, jak popřít vlastní rozhodnutí. Úředníci ministerstva jsou v rámci tohoto případu politováníhodnou obětí. Nakonec se úkolu ujalo oddělení 231 odboru 23, které se jinak zabývá dalším vzděláváním pedagogických pracovníků a s předmětem žádosti nemá nic společného. A to píše, že se žádost nedoporučuje, protože kapacita okolních škol ve Zlíně je dostatečná a záměr založit školu není v souladu s dlouhodobými záměry ministerstva. Šlo tedy zjevně o čistě politické rozhodnutí, u něhož se hledal ochotný vykonavatel, který se pod něj jako úředník podepíše.
Celý text naleznete zde
12 komentářů:
Chtělo by to statistiku, kolik státních a soukromých škol bylo zřizováno v uplynulých letech. Možná by to byla zajímavá čísla
Chtělo by to mezinárodní soudní tribunál.
To oni páni z Karmelitské budou radši učit v maringotkách a na směny, než by se smířili po 28 letech s tím, že církevní, nestátní nebo soukromá škola není něco sprostého. Nějaký červenooranžový páprda někdo rozhoduje od stolu. Roztočíme kola a více píce republice. Budíček!!! Něco jste asi zaspali!!!
Vám to pálí kolego.
Tak se uklidníme - on někdo plánuje rušení škol nebo "jen" pozastavuje povolování nových?
Jako relativně málo-příjmová osoba bych byl ochoten zaplatit několik tisíc školného pro své naprosto průměrné slušné dítě, jenom aby nebylo vystaveno přínosům inkluze.
Takže podmínky pro soukromé školy jsou vytvořeny a pokud to někdo nezastaví, zůstane síť speciálních státních škol, kterým se teď říká normální základka.
V roce 2013 bylo v ČR 113 soukromých základních škol,
v roce 2014 135 a
v roce 2015 152 základních škol.
Každoročně tedy během posledního funkčního období "oranžového" MŠMT je povolen vznik cca 20 novým soukromým školám.
Jestliže Vám se to zdá málo, to už jaksi není ničí problém.
Než si tedy začnete, pane kolego Nutzi, otírat svá ústa červenooranžovým hadrem, zjistěte si, prosím, relevantní údaje.
A co třeba napřít všechny prostředky do veřejných škol. kdybychom to udělali, asi by těch soukromých nebylo třeba tolik. Byly by pouze pro snobíky, kteří tam posílají děti tak nějak protože to je cool.
"Z celého toho tance okolo soukromých škol nicméně jen čiší neprofesionalita, účelovost a arogance." Ano, pane Feřteku. Ale v případě inkluze vám totéž vůbec nevadilo.
Rodiče, mrkněte na EU legislativu, za zastavení fondů to lokálním aparatčíkům nestojí.
mšmt segment soukromého školství vůbec nevnímalo,prostě na to kašlali,zbytečná práce,a nyní když se jim to začalo rozjíždět do hovadských rozměrů se vzpamatovali a nevědí co s tím,na západě je soukromých škol mnohém více než u nás,mají svou legislativu,stát je dotuje a má je pod kontrolou a dělá to všechno proto,protože to je pro stát výhodné
Joj a proto Feřtek nedostudoval. Nedočkal se té své školy, chudák. Zato se dočkal titulu expert na vzdělávání.
Okomentovat