Komentátoři Marek Švehla A Kristián Léko se věnují „sporu o hidžáb“, v němž by měl soud tento pátek rozhodnout. „Obecně platí, že z velkého vlivu náboženství na školskou výuku nikdy nevzešlo nic dobrého, tady jsme ale od něj evidentně daleko. Česko nečelí tlaku muslimské komunity ohledně ústupků ve veřejném a politickém životě. Ani se nedají v dohledné době čekat, protože zdejší muslimové tady tvoří méně než půl promile společnosti. Pokud bychom tedy měli definovat v tomto ohledu veřejný zájem, pak to není nutnost odolat náboženským tlakům, ale potřeba integrovat muslimy, kteří tady žijí, píše Marek Švehla v týdeníku Respekt.
Švehla pokračuje:
Marek Švehla (cz.linkedin.com) |
Věc, která se dala při troše vstřícnosti řešit domluvou, se proměnila v drama s celostátním dopadem. Ahmednuur Ayan Jamaal, toho času zaměstnaná jako recepční, k soudu ze strachu nechodí. Zato tam nechybí bojovně naladěný dav dobře organizovaných křesťanů, které musela soudkyně minulý týden vykázat ze soudní síně, protože – bůhvíproč – začali zpívat Kde domov můj. Dav, jemuž pravidelně dodávají kuráž svojí přítomností poslankyně ODS Jana Černochová, její stranický kolega Václav Klaus ml., Stanislav Křeček nebo bývalý rocker František Stárek, zvaný Čuňas, budí svojí neskrývanou nenávistí víc obav než jeden kompromis s jednou studentkou. Člověk totiž neví, proti komu ji namíří příště.
Kristián Léko v Lidových novinách píše:
Kristián Léko (cz.linkedin.com) |
Ministerstvo školství v květnu 2015 vydalo pro školy pomůcku, podle níž by ve školním řádu neměly paušálně zakazovat všechny pokrývky hlavy. Podle resortu tak mohou učinit jen v zájmu bezpečnosti a ochrany zdraví v konkrétně specifikovaných situacích. Takto se přizpůsobil i řád Střední zdravotnické školy na Praze 10. Podle aktuálního znění na webových stránkách zakazuje nošení pokrývek jen v laboratořích chemie, biologie a fyziky.
Takto ale českou Listinu základních práv a svobod nečtou všichni. Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček postup školy za diskriminační nepovažuje. „O tom, jak vypadají žáci ve škole, rozhoduje škola,“ uvedl. Žáci podle něj při výuce ve třídě nemají mít ani baseballové čepice, ani šátky.
Celé texty komentářů naleznete v dnešním vydání týdeníku Respekt a deníku Lidové noviny
6 komentářů:
A tady je pohled z druhé strany.
Rovná práva vyžadují i rovné povinnosti. Žáci jsou povinni sejmout pokrývku hlavy, tečka. Muslima dělá víra, ne kus látky, a vnější projevy víry nemají ve školství co dělat. V opačném případě budu lobovat za právo nosit na hlavě cedník, neb církev Flying Spaghetti Monster to vyžaduje.
Nemluvě o tom, že nucená pokrývka hlavy u žen a její absence u mužů popírá základní principy rovnosti ve společnosti, a školy by měly základní lidská práva propagovat, ne z nich udělovat výjimky.
Mimochodem, umíte si představit, že by (u nás) vznikl podobný humbuk, kdyby školní řád zakazoval šperky a křesťané museli na pár hodin odložit křížek?
Doufám, že bude umožněno jediistům nosit světelný meč.
A nudisté mohou do školy chodit nahatí. Je to přeci jejich právo, ne?
Nudisté ne, ochranu náboženské svobody by možná požívali adamité.
Ať je síla s námi! Ten světelný meč chciiii! Můžu mít růžový?
Ještě jedna věc: kdesi jsem četla, a plně se s tím ztotožňuji, že svoboda vyznávat, jakou víru chci, není totéž jako svoboda tuto víru manifestovat, jak chci. Bude-li má satanistická víra vyžadovat, abych za každého úplňku obětovala pannu (či panice, v rámci vyváženosti), taky s tím narazím.
Krom toho, může-li muslimka sejmout šátek na praxi nebo laboratoře, pak ho může sejmout i na matematiku.
Okomentovat